Borsa Haberleri

Chevron, Hess’i 53 Milyar Dolara Satın Alacak

October 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Chevron, Hess’i 53 Milyar Dolara Satın Alacak

Chevron (CVX), Hess’i (HES) 53 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıklayarak hâlihazırda ivme kazanmış olan enerji sektöründeki hareketliliği artırdı. 

Şirketlerden yapılan açıklamaya göre, tamamı hisse senedinden oluşan işlemde Chevron, Hess için hisse başına 171 dolar ödeyecek. Hess hissedarları, her bir Hess hissesi için 1.025 Chevron hissesi alacak ve şirkete borç dahil toplam 60 milyar dolarlık bir işletme değeri kazandıracak.

⚡️ Bu, ABD petrol sektöründe yalnızca birkaç hafta içinde gerçekleşen ikinci büyük anlaşma. Exxon Mobil (XOM) kaya petrolü üreticisi Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 58 milyar dolara satın almayı kabul ettiğini açıklamıştı.

Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Hess CEO’su John Hess, Chevron’un yönetim kuruluna katılacak. 

Chevron yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Mike Wirth “Bu birleşme Chevron’u uzun vadeli performansımızı güçlendirecek ve dünya standartlarında varlıklar ekleyerek avantajlı portföyümüzü daha da geliştirecek şekilde konumlandırıyor.” yorumunu yaptı. 

Chevron, Hess’i 53 Milyar Dolara Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg