Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck
Google News Icon Takip Et

Havaların bir açıp bir kapadığı, bir güneşli bir yağmurlu (hatta fırtınalı) seyrettiği kasım ayının da sona ermesiyle artık sonbahara da veda ettik. Göz açıp kapayıncaya kadar bir anda bitiveren 2023’e veda ederken, gözler yeni yıla çevrildi.

Artık çoğumuzun yılbaşı tatili, karlı dağ manzaraları; rengarenk atkılar, bereler ve şemsiyelerle özdeşleştirdiği kış mevsimine giriş yaptık. Bu yılın inişli çıkışlı gidişatını göz önüne alırsak, 2023’ün son otuz günü de bir çırpıda geçecek gibi görünüyor. 

Kasımda genel olarak (çoğunlukla yukarı yönlü) hareketli bir seyir izlenen borsalar, sonbaharın son ayında da bir dizi gelişmeye şahit oldu. Öyle ki, ardı ardına gelen yeni gelişmelerle bu hafta da bir çırpıda bitti. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlere yönelik gelişmeler hisseleri de dalgalandırdı. Ancak geçtiğimiz haftaya üzücü bir haberle başladık.

Charlie Munger, Omaha Kâhini Warren Buffett’ın sağ kolu, 99 yaşında hayatını kaybetti. Berkshire Hathaway’den (BRK.A) yapılan basın açıklamasına göre Munger, Kaliforniya’daki bir hastanede hayata gözlerini kapadı. Yatırım devi, yılbaşı günü 100 yaşına girecekti. Daha önce Munger ile “Neredeyse ürkütücü bir şekilde benzer düşünüyoruz.” diyen Buffett, yaptığı açıklamada, “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katkıları olmadan bugünkü durumuna gelemezdi.” dedi. Munger, Berkshire başkan yardımcılığının yanı sıra bir emlak avukatı, Daily Journal başkanı ve yayıncısı, Costco (COST) yönetim kurulu üyesi, bir hayırsever, mimar ve Wall Street’te birçok üst düzey yönetici ve yatırımcı tarafından sevilen ve yakından takip edilen bir isimdi.

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck

🥇 Amazon (AMZN), lojistik sektörünün önde gelen isimleri United Parcel Services (UPS) ve FedEx’i (FDX) geride bıraktı. The Wall Street Journal’ın Amazon verileri ve konuya aşina kişilere dayandırdığı haberine göre Amazon, 2020’de FedEx’i gölgede bıraktıktan sonra 2022’de ABD’deki evlere UPS’ten daha fazla paket teslim etti ve bu yıl da aradaki farkı açma yolunda ilerliyor. 

📱 Huawei, akıllı telefon pazarındaki rakibi Xiaomi’nin (XIACY) izinden giderek, elektrikli araç sektörüne adım attığını açıkladı. Ancak Xiaomi’den farklı olarak Huawei doğrudan araç üretimi yapmayacak. Bunun yerine, Harmony OS işletim sistemi ve sürücü destek ürünü gibi teknoloji bileşenleri satan şirket, yeni elektrikli araç markaları yaratmak için otomobil üreticileriyle birlikte çalışacak.

🚛 Tesla (TSLA) iki yıl önceki tanıtımının ardından gecikmeler ve üretim aksaklıklarıyla arap saçına dönen Cybertruck isimli fütüristik elektrikli kamyonetlerini, dün itibariyle müşterilerine teslim etmeye başladı. Cybertruck arkadan itişli, dört teker çekişli ve Cyberbeast olarak adlandırılan model olmak üzere, üç model altında satışa sunuluyor. Cybertruck’ın en ucuz versiyonu 60.990 dolara mal olacak ve bu da Musk’ın 2019’da aracı duyurduğunda açıkladığı fiyatın 50%’sinden fazlasına denk geliyor.

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck

🛍️ Shopify (SHOP) Black Friday’de satıcılarının geçen yıla göre satışlarda 22%’lik bir artış gördüğünü ve geçtiğimiz hafta cuma günü toplu satışların dakika başına 4,2 milyon dolara ulaşmasıyla alışverişin zirveye ulaştığını söyledi. En çok satılan ürün kategorileri giyim, kişisel bakım ve mücevher olarak öne çıkarken, Black Friday’de en çok satış yapılan ülkeler ABD, İngiltere ve Kanada oldu. 

🤝 Blackstone (BX), Rover Group’u (ROVR) 2,3 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacak. Anlaşma şartlarına göre, online evcil hayvan bakım pazarı Rover’ın hissedarları tedavüldeki her Rover hissesi için 11 dolar nakit alacak.  2024’ün ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma, 29 Aralık’ta sona erecek. Bu zaman aralığı, Rover’ın başka satın alma teklifleri isteyebileceği bir dönemi de içerecek. 

📊 Reddit, 2024’te halka açılmayı yeniden gündemine taşıdı. Oldukça popüler bir sosyal medya platformu olsa da 2021’deki Wallstreetbets “meme çılgınlığıyla” adını duyuran şirket, halka arzı için potansiyel yatırımcılarla yeniden görüşmelere başladı. Kullanıcıları, 2021 yılında bir hisse çılgınlığına yol açan San Francisco merkezli Reddit, 2024’ün ilk çeyreğinde halka arz olmayı değerlendiriyor. 

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck

😶 Alibaba’nın (BABA) kurucu ortağı Jack Ma, e-ticaret devini köklü değişikliklere çağıran sürpriz bir iç mektupla, şirketi “rotasını düzeltmeye” çağırdı. Ma, Alibaba’nın iç forumundaki bir personel gönderisine cevap vererek, rakip PDD’nin (PDD) son yıllarda şirketten pazar payı almak için aldığı kararları övdü.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Charlie Munger, Amazon, Cybertruck

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Barron’s’un dipten alım fırsatı sunduğuna inandığı hisselerin yanı sıra, Bernstein’ın üretici yapay zekâ alanında en iyi konumlandığını düşündüğünü isimler yer alıyor. 

🎯 Barron’s, 2022 ortalarından bu yana yükseliş eğiliminde olan ve her dip sonrası daha da değer kazanarak büyüyen Starbucks (SBUX), Monster Beverage (MNST), Booking Holdings (BKNG), Apple (AAPL) ve Darden Restaurants’ın (DRI) yatırımcılara bir dipten alım fırsatı sunduğuna inanıyor. 

🎯 Son bir yılın ana teması haline gelen ve birçok şirketin oldukça iyi yararlandığı yapay zekâya yatırım yapmak deyince, Bernstein bunun için iki hissenin diğerlerinden çok daha iyi konumlandığını düşünüyor. Analist Mark Moerdler bir notunda, “Kapsamımız dahilinde, Microsoft (MSFT) ve ADOBE (ADBE), yapay zekâ teknoloji yığınının büyük bir bölümünü kontrol ettikleri için üretici yapay zekâdan karlı bir şekilde yararlanmak için en iyi konumdalar.” dedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı