Borsa Haberleri

Shopify, Black Friday’den Kârlı Çıktı

Kasım 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Shopify, Black Friday’den Kârlı Çıktı

Shopify (SHOP), dünya çapındaki işletmelerden elde edilen toplam 4,1 milyar dolarlık satışla, Black Friday etkinliğinde yeni rekorunu gördüğünü açıkladı. 

E-ticaret devi, satıcılarının geçen yıla göre satışlarda 22%’lik bir artış gördüğünü ve geçtiğimiz hafta cuma günü toplu satışların dakika başına 4,2 milyon dolara ulaşmasıyla alışverişin zirveye ulaştığını söyledi. 

Black Friday indirimlerinde Shopify satıcıları, ortalama sepet fiyatının 110,71 dolar veya sabit kur bazında 110,08 dolar olduğunu belirtti. En çok satılan ürün kategorileri giyim, kişisel bakım ve mücevher olarak öne çıkarken, Black Friday’de en çok satış yapılan ülkeler ABD, İngiltere ve Kanada oldu. 

Söz konusu gelişmenin ardından Shopify hissesi, piyasa öncesi işlemlerde 3,15% artışla 72,56 dolara yükseldi. 

🚀 ABD’de Rekor Harcama

Adobe Analytics’e göre, ABD’de Black Friday etkinliğinde online alışveriş yapanlar bir yıl öncesine göre 7,5% artışla 9,8 milyar dolarlık rekor bir harcama yaptı.

Bu da bu tatil sezonunda satışların düşmesini bekleyen ancak yatırımcılar tarafından yakından takip edilen Amazon (AMZN), Target (TGT), Walmart (WMT), Best Buy (BBY), Costco (COST), Lowe’s (LOW) ve TJX (TJX) gibi perakendeciler için iyimser bir gelişme oldu.

Büyük ölçüde beklenen rekor harcama, büyük indirimler ve esnek ödeme seçeneklerinin ortasında en iyi fırsatları online olarak arayan alışverişçilerin eseri oldu. En çok satış görüşen kategoriler arasında akıllı saatler, televizyonlar, oyuncaklar ve oyun olarak öne çıktı.

Adobe Analytics analisti Vivek Pandya, “Black Friday için güçlü online satış ivmesi, büyük tatil alışveriş günlerinin sahip olmaya devam ettiği gücü daha da vurguluyor.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1 & 2

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti