Borsa Haberleri

Reddit Hamlesi: 2024’te Halka Açılmayı Değerlendiriyor

Reddit Hamlesi: 2024’te Halka Açılmayı Değerlendiriyor
Google News Icon Takip Et

Oldukça popüler bir sosyal medya platformu olsa da 2021’deki “meme hisseleri” çılgınlığıyla ismini duyuran Reddit, 2024’te halka açılmayı gündemine taşımış gibi görünüyor. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirket, halka arzı için potansiyel yatırımcılarla yeniden görüşmelere başladı. Kullanıcıları, 2021 yılında bir hisse çılgınlığına yol açan San Francisco merkezli şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde halka arz olmayı değerlendiriyor. 

Bloomberg News’in geçen yıl bildirdiğine göre Reddit, Morgan Stanley (MS) ve Goldman Sachs Group (GS) ile birlikte çalışıyordu ve 15 milyar dolara kadar bir değerleme düşünüyordu.

🏕️ Hikaye molası: 2021’in başlarında, ABD’de milyonlarca sıradan insan, düşüşte olan video oyun mağazası GameStop’un (GME) hisselerini onlarca, yüzlerce veya binlerce dolarlık artışlarla satın almaya başladı. Reddit platformundaki “wallstreetbets” adlı yatırım grubunda bir araya gelen kullanıcılar, GameStop’un yanı sıra AMC (AMC) ve Blackberry’nin (BB) de bulunduğu bir grup hisseye anlaşmalı olarak ortaklaşa yatırım yaparak bu hisselerin fiyatlarını çok yüksek oranda arttırmışlardı.

ABD’de ilk kez hisse satışı planlayan şirketler, dalgalı piyasalar ve eylül ile ekim aylarında yakından izlenen dört halka arzın nispeten zayıf bir performans sergilemesi nedeniyle bir adım geri attı. Bu da 2023’teki büyük ölçekli halka arzların kapısını neredeyse kapattı.

🚀 Halka Arzlarda Hareketlenme

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, bu yılki toplam ABD halka arz hacmi, ülkedeki halka arzlar için son on yılın en kötü yılı olan 2022’yi zar zor geçecek. Wall Street, şimdi 2024’e daha umutlu bakıyor. 

Öyle ki, Çin’de kurulan ve dünya çapında yüz milyonlarca müşterinin beğenisini kazanan online moda şirketi Shein, son yılların en büyük halka arzlarından biri olabilecek bir hamleyle ABD’de halka açılmak için başvuruda bulundu. Henüz 11 yaşında olan şirket şu anda dünyanın en büyük moda markalarından biri.

Şu anda Singapur’da bulunan Shein, mayıs ayındaki bir bağış toplama turunda yaklaşık 66 milyar dolar değerindeydi ve halka arzında daha da yüksek bir değerlemeyi hedeflemesi muhtemel.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar Reddit’in yanı sıra, Microsoft (MSFT) destekli bir bulut ve veri güvenliği girişimi olan Rubrik’in de ilk çeyrekte halka arzını gerçekleştirmeyi düşündüğünü söyledi.

Kaynaklar, Kim Kardashian’ın bu yaz 4 milyar dolar değer biçilen iç giyim markası Skims’in gelecek yıl halka arz da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri görüştüğünü belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, The Wall Street Journal