Borsa Haberleri

Tesla, Cybertruck Araçlarının Teslimatına Başladı

Aralık 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla, Cybertruck Araçlarının Teslimatına Başladı

Tesla’nın (TSLA) tanıtımının ardından gecikmeler ve üretim aksaklıklarıyla arap saçına dönen Cybertruck isimli fütüristik elektrikli kamyonetlerini, dün itibariyle müşterilerine teslim etmeye başladı.

CEO Elon Musk, dün aralarında Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian’ın da bulunduğu bir dizi aracı yeni sahiplerine teslim ettiğini açıkladı. Tesla’nın Austin’deki merkezinde yapılan teslimler, Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X’te canlı olarak yayınlanan lansman etkinliğinin bir parçasıydı.

Cybertruck arkadan itişli, dört teker çekişli ve Cyberbeast olarak adlandırılan model olmak üzere, üç model altında satışa sunuluyor. Cybertruck’ın en ucuz versiyonu 60.990 dolara mal olacak ve bu da Musk’ın 2019’da aracı duyurduğunda açıkladığı fiyatın 50%’sinden fazlasına denk geliyor.

Batarya menzili 250 mil olan arkadan itişli bir model olan bu versiyon, 2025 yılına kadar satışa sunulmayacak. Tesla, yaklaşık 100.000 bin fiyat etiketine sahip Cyberbeast de dahil olmak üzere daha pahalı iki model için önümüzdeki yıl teslimatların yapılacağını taahhüt ediyor.

🚀 “Tesla’nın Değerini 1 Trilyon Dolara Taşıyabilir”

Tesla, Cybertruck Araçlarının Teslimatına Başladı

Cybertruck, Tesla’nın ABD’deki son derece rekabetçi kamyonet pazarına ilk girişi anlamına geliyor ve bu hamle heyecanla karşılansa da aynı zamanda ağır eleştirilere de maruz kaldı. 

Bir analist geçen hafta otomobil üreticisinin Cybertruck’ı kârlı olmayacağı için tamamen iptal etmesini önerirken, Musk da aracın üretiminin “delicesine zor” olduğundan yakındı.

🤔 Neden mi? CEO Elon Musk’a göre bunun bir nedeni “inanılmaz” teknoloji. Tesla ayrıca, kamyonetinde dış iskelet ve paslanmaz çelik kaplama da dahil olmak üzere pek çok yeni (ve pahalı) şey deniyor.

Deepwater Asset Management yönetici ortağı Gene Munster, “Düşündüğümden çok daha pahalı. Fiyatı düşürmek için üretimi artırmaları gerekiyor ve gelecek yıl çok fazla üretemeyeceklerini biliyorlar. Gerçek şu ki, Cybertruck aslında henüz piyasaya çıkmadı.” yorumunu yapıyor. 

Ancak Wall Street’in tamamı Cybertruck konusunda bu kadar kötümser değil. Wedbush’a göre Tesla’nın Cybertruck’ı yatırımcılara elektrikli araç üreticisinin sektördeki hâkimiyetini hatırlatacak ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerine doğru ilerlemesine yardımcı olacak.

Teknoloji analisti Dan Ives bir araştırma notunda, aracın piyasaya çıkışını Elon Musk’ın şirketi için “büyük bir an” olarak tanımladı ve TSLA’nın 310 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını kordu.

Business Insider’ın hesaplamalarına göre, hisselerin bu seviyeye ulaşması halinde Tesla’nın piyasa değeri 996 milyar dolara yükselecek.

Ives, “Cybertruck’ın piyasaya sürülmesi, önümüzdeki yıllarda Tesla’nın büyüme hikayesi için önemli ve ayrıca Musk’ın daha fazla tüketici elektrikli araç yoluna girdikçe Tesla etkisini başarılı bir şekilde genişletebileceğini şüphecilere kanıtlayacak.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Yahoo Finance

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti