Borsa Yorumları

Dipten Alım Fırsatı Sunan Hisseler

November 29, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Dipten Alım Fırsatı Sunan Hisseler

Son birkaç yılda birçok hisse dalgalı denizlerde yolunu bulmaya çalışırken, ABD’nin en iyi şirketlerinden bazıları yukarı yönlü hareket etmeye devam etti. 

Bunun nedeni, ekonominin büyük bölümü zayıflarken birçok şirketin kârının düşmesi, en iyi yönetilen ve en güçlü markalara sahip şirketlerin pazar payı almanın ve büyümenin yollarını bulabilmesi. 

Fed’in Mart 2022’den bu yana sürdürdüğü faiz artırımı kampanyasına ve geçen yılki diplere rağmen Amazon (AMZN) ve Microsoft (MSFT) gibi büyük teknoloji isimleri güçlü performanslar sergiledi. Ancak hepimizin bildiği üzere, bu isimler yatırımcısına çok kazandırmanın yanı sıra çok kaybettirme riski de barındırıyor. 

Bu kapsamda Barron’s, büyük isimlerden çok daha iyi performans gösteren ve yatırımcılara dipten alım fırsatı sunan beş güçlü hisse belirledi. 

Bu beş hissenin fiyatları 2022’nin ortalarından bu yana yükseliş eğiliminde ve her kısa düşüşten sonra daha da yükseliyor. Bu durum, bilançoları beklentileri karşılamaya devam ettiği sürece onları yakın zamanda yeni zirvelere ulaşma konumuna getirdi.

Dilersen bu hisselere daha yakından bakalım:

Starbucks (SBUX): Kahve devinin hisseleri, Haziran 2022 ortasındaki 71 dolarlık düşük seviyesinden 43% artışla 102 dolara yükseldi. Bu artış, bu süre içinde S&P 500’deki artışın neredeyse iki katı. Hisseler bir yıldan uzun bir süredir sürekli olarak düşük 90 dolar aralığında alım desteği gördü.

Şirketin üçüncü çeyrek satışları, küresel olarak mağaza sayısındaki artışla yıllık bazda 12% yükselirken, Kuzey Amerika’daki geliri ise 8% büyüdü. Starbucks uygulaması gibi sadakat uygulamaları da tüketicilerin yeni içecekler almasını sağladığından işlem başına harcamalar da arttı.

Özellikle ürün ve tazminat giderlerindeki artışların yavaşlamasıyla şirketin kâr marjları da yükseldi. Evercore analistleri, kasım ayı başında şirketin hisse başına kârında neredeyse 20%’lik bir büyüme elde etmeye devam edebileceğini belirtti. 

🥤 Monster Beverage (MNST): Haziran 2022 ortasındaki yaklaşık 43 dolarlık düşük seviyesinden 28% artışla 55 dolara yükselen Monster, o zamandan bu yana S&P 500’ün kazancını birkaç yüzde puan geride bıraktı. Ancak şirket hissesinde yakın zamandaki görülen düşüş 40 dolar seviyelerinde durdu.

Enerji içecekleri denizaşırı ülkelerde daha popüler hale geldikçe, şirket satışlarını uluslararası pazarların öncülüğünde düşük çift haneli oranlarda artırdı. Monster ayrıca alkol işletmeleri satın alarak sert maden sularını bir enerji içeceği türü olarak pazarlamaya da başladı.

🏨 Booking Holdings (BKNG): Eylül 2022’deki dip seviyesinin bu yıl neredeyse iki ye katlandığını gören Booking hissesi, 7 Ağustos’ta ulaştığı 3.243 dolarlık zirvesine yakın seyrediyor.

Şirket satışları çift haneli bir hızla artıyor. Bunun nedeni kısmen şirketin, otel rezervasyonu yapmak için hizmetini kullanan kişileri uçuş rezervasyonu yapmaya da teşvik etmede başarılı olması ve kısmen de yönetimin ABD dışındaki baskın platformundan yararlanması. 

📱 Apple (AAPL): iPhone üreticisinin hisseleri, Haziran 2022 ortasındaki en düşük seviyesinden yaklaşık 44% artışla 190 dolara yükseldi ve 31 Temmuz’da ulaştığı 196,45 dolarlık rekor kapanış seviyesine giderek yaklaşıyor.

Donanım satışları geçmişe kıyasla daha yavaş artıyor olabilir ancak Apple cihazlarını kullanan milyarlarca insana bulut depolama gibi ürünler sunduğu için hizmet satışları çift haneli rakamlarla büyümeye devam ediyor. Donanımdan daha yüksek marjlar sunan hizmetler, son çeyrekte net kârın 10% artmasına yardımcı oldu.

Ayrıca yönetim hisse senedi geri alımına devam ettiği için son çeyrek dönemde şirketin hisse başına kârı da 13% arttı. Apple’ın güvenilir ve büyüyen temettüsü de yatırımcılar için ayrı bir bonus.

🍽️ Darden Restaurants (DRI): Hisseleri Haziran 2022 ortasındaki en düşük seviyesinden yaklaşık 35% artışla 156 dolara yükselen Darden Restaurant, 20 Temmuz’da ulaştığı rekor kapanış seviyesi olan 172,18 dolara yaklaşıyor.

Olive Garden ve LongHorn Steakhouse gibi markalarındaki güçlenmenin öncülüğünde fiyatların yükselmesi ve işlem hacminin artmasıyla, şirket satışları son çeyrekte 11%’in üzerinde artış gösterdi. 

Dine Brands Global’in (DIN) sahibi olduğu Applebee’s gibi daha küçük zincirlerin satış hacmindeki düşüşler göz önüne alındığında, bu Darden için etkileyici bir başarı. Darden ayrıca, yüz milyonlarca değerinde hisse geri alımına da devam ediyor.

Dipten Alım Fırsatı Sunan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s