Borsa Haberleri

Amazon, Teslimatta UPS ve FedEx’i Geride Bıraktı

November 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, Teslimatta UPS ve FedEx’i Geride Bıraktı

E-ticaretin lideri olarak perakende sektörünün baskın ismli olan, daha sonrasında bulut ve yapay zekâ atılımlarıyla teknolojinin öncü isimlerinden biri haline gelen Amazon (AMZN), şimdi de gözünü lojistik sektörüne çevirdi. 

Seattle merkezli şirket, lojistik sektörünün önde gelen isimleri United Parcel Services (UPS) ve FedEx’i (FDX) geride bıraktı.

The Wall Street Journal’ın Amazon verileri ve konuya aşina kişilere dayandırdığı haberine göre Amazon, 2020’de FedEx’i gölgede bıraktıktan sonra 2022’de ABD’deki evlere UPS’ten daha fazla paket teslim etti ve bu yıl da aradaki farkı açma yolunda ilerliyor. 

Bu şirketler dışında kalan kamu hizmeti ABD Posta İdaresi ise hacim olarak hâlâ en büyük paket servisi; her üç şirket için de yüz milyonlarca paket taşıyor. 

Amazon bundan on yıl öncesine kadar, UPS ve FedEx için önemli bir müşteriydi ve bu şirketlerin bazı yöneticileri ve analistler bir gün onların yerini alabileceği fikriyle alay ediyordu. Amazon’un dev büyümesi, FedEx ve UPS’teki strateji değişiklikleriyle birleşince dengeler değişti.

The Wall Street Journal tarafından görüntülenen belgelere göre, Amazon bu yıl Şükran Günü’nden önce ABD’de 4,8 milyardan fazla paket teslim etti ve şirket içi öngörüler, yıl sonuna kadar yaklaşık 5,9 milyar paketin teslim edileceğini tahmin ediyor. Amazon, geçen yıl 5,2 milyar paket göndermişti.

Amazon, Teslimatta UPS ve FedEx’i Geride Bıraktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal