Borsa Haberleri

Charlie Munger, Warren Buffett’ın Sağ Kolu Hayatını Kaybetti

Kasım 29, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Charlie Munger, Warren Buffett’ın Sağ Kolu Hayatını Kaybetti

Omaha Kâhini Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inde (BRK.A) sağ kolu ünvanını almadan önce bile bir servet kazanan yatırım bilgesi milyarder Charlie Munger, 99 yaşında hayatını kaybetti.

Berkshire Hathaway’den yapılan basın açıklamasına göre Munger, Kaliforniya’daki bir hastanede dün hayata gözlerini kapadı. Yatırım devi, yılbaşı günü 100 yaşına girecekti.

Daha önce Munger ile “Neredeyse ürkütücü bir şekilde benzer düşünüyoruz.” diyen Buffett, yaptığı açıklamada, “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katkıları olmadan bugünkü durumuna gelemezdi.” dedi.

Charlie Munger, Warren Buffett’ın Sağ Kolu Hayatını Kaybetti

Munger, Berkshire başkan yardımcılığının yanı sıra bir emlak avukatı, Daily Journal başkanı ve yayıncısı, Costco (COST) yönetim kurulu üyesi, bir hayırsever, mimar ve Wall Street’te birçok üst düzey yönetici ve yatırımcı tarafından yakından takip edilen bir isimdi.

2023’ün başlarında servetinin 2,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu – bu, birçok insan için dudak uçuklatan bir miktar ama Buffett’ın 100 milyar dolarlık servetinden daha az. 

Buffett kadar büyük bir servete ulaşamasa da yatırım dünyasının en başarılı isimlerinden biri olan Munger’ın portföyünde, 10 Kasım itibarıyla dört hisse bulunuyordu. 

Munger’ın favori şirketleri arasında üç banka öne çıkarken, bir de sürpriz bir teknoloji ismi yer alıyordu:

  • Wells Fargo (WFC)
  • Bank of America (BAC)
  • Alibaba Group Holdings (BABA)
  • US Bancorp (USB)
Charlie Munger, Warren Buffett’ın Sağ Kolu Hayatını Kaybetti

Berkshire’ın başkan yardımcısının portföyündeki aslan payını 65 milyon dolar değerinde 1,59 milyon hisse ile Wells Fargo kapmış. WFC’yi 63 milyon dolar değerinde 2,3 milyon hisse ile Bank of America, 26 milyon dolar değerinde 300 bin hisse ile Alibaba ve 4,6 milyon dolar değerinde 140 bin hisse ile US Bancorp izliyor. 

Munger’ın Başarısının Sırları

İş ve finans dünyasının liderleri, Charlie Munger’ın kalın çerçeveli gözlüklerinin ardında yatan düşüncelerini dinlemek için Los Angeles’a sık sık ziyaretlerde bulunuyordu. 

Munger’ın yatırım sırlarını ve öğütlerini dinlemek için cuma günleri düzenlenen haftalık “öğle yemeği kulübü”ne ve periyodik akşam yemeklerine katılanlar arasında; çevrimiçi ödeme şirketi Stripe’ın kurucuları John ve Patrick Collison, video oyunu şirketi Activision Blizzard’ın (ATVI) CEO’su Bobby Kotick, California Üniversitesi rektörü Pradeep Khosla, Oregon’un en büyük kamu hizmeti şirketi Portland General Electric (POR) CEO’su Maria Pope ve yatırım şirketi Oaktree Capital Management’ın kurucu ortağı Howard Marks gibi isimler yer alıyordu. 

Yukarıdakilerin yanı sıra Wall Street’ten birçok kişi, büyük ölçüde kendisinin ve başkan yardımcısı olduğu Berkshire Hathaway’in başarısını açıklamaya yardımcı olduğunu söylediği “zihinsel modeller” hakkında konuşmalarını dinlemek için bir araya geliyordu. 

İşte Munger’ın yatırım dünyasının önde gelen isimlerinden biri olmaya katkı sağlayan ders niteliğinde öğütlerinden birkaçı:

📌 “Yetkinlik çemberinizi bilin”

Munger sık sık Buffett ile birlikte potansiyel yatırımları “çok zor” yığınına atmakta hızlı davrandıklarını söylerdi. Eğer bir yatırımı anlayamazlarsa, o fikri geride bırakıp yollarına devam ederlermiş.

📌 “Çok boyutlu düşünün”

Munger, bir avukat olarak, bir müvekkilinin mülkünü cazip kılanın sadece yüzölçümü değil, aynı zamanda rakımdaki değişiklikler olduğunu fark ederek mülkün değerini nasıl iki katından fazla artırdığını anlattı.

📌 “Hatalarınızı kucaklayın”

Munger 2017’de “İnsanların tamamen aptal olduklarını kabul etmelerini seviyorum. Hatalarımı yüzüme vurursam daha iyi performans göstereceğimi biliyorum. Bu, öğrenmek için harika bir yöntem.” dedi.

📌 “En iyi fikirlerinizi yok edin”

2019’da Journal’a verdiği demeçte Munger, bu konuda iyi olmanın “çoğu insandan biraz daha başarılı olmasının nedenlerinden biri” olduğunu söyledi ve ekledi: “Uzun bir süre boyunca üzerinde çok çalıştığım bir fikri yok edebildiğimde mutlu oluyorum.”

📌 “Öğrenen bir makine olun”

Munger 2020’de Kaliforniya’daki Redlands Üniversitesi’nde bir dinleyiciye “Hepimiz aptalca başlıyoruz ve hepimiz mantıklı kalmakta zorlanıyoruz. Bunu başarmak için çalışmaya devam etmelisiniz.” dedi. Bu da Munger’a göre her alanda sürekli okumayı ve öğrenmeyi gerektiriyor: “Uzmanlaşmayı hiç sevmedim. Daha bütün bir alanın üzerinde dolaşmayı seviyorum.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, The Wall Street Journal, Guru Focus