Borsa Haberleri

Jack Ma’dan Alibaba’ya Uyarı: Rotayı Düzeltin

Jack Ma’dan Alibaba’ya Uyarı: Rotayı Düzeltin
Google News Icon Takip Et

Alibaba’nın (BABA) kurucu ortağı Jack Ma, e-ticaret devini köklü değişikliklere çağıran sürpriz bir iç mektupla, şirketi “rotasını düzeltmeye” çağırdı.

Bloomberg’ün haberine göre Ma, Alibaba’nın iç forumundaki bir personel gönderisine cevap vererek, rakip PDD’nin (PDD) son yıllarda şirketten pazar payı almak için aldığı kararları övdü.

Ancak Ma, foruma aşina olan kişiler tarafından doğrulanan bir gönderiye göre, Alibaba’nın değişeceğine ve “rotasını düzelteceğine” ikna olduğunu da belirtti. 

Ma’nın faaliyetleri, Çin’in güçlü özel sektörü kontrol altına almaya yönelik daha büyük bir eylemin parçası olarak Alibaba ve Ant Group’a yönelik baskısının ardından ilgi odağından uzaklaştığı 2020’den bu yana tartışma konusu oldu.

PDD’nin büyümesi, Alibaba da dahil olmak üzere Çinli rakiplerini aşarak, şirketin küresel ekonomik belirsizlik döneminde pazarlık arayan müşterileri çekmek için promosyonları nasıl kullandığının altını çizdi. Şirketin hisseleri, beklenenden daha iyi üçüncü çeyrek bilançosunun geçtiğimiz günlerde yaklaşık 18% yükseldi.

Bir zamanlar Çin’in trilyon dolarlık bir şirket olmak için en iyi adayı olan Alibaba, 2020’deki zirvesinin çok altında, bu yılki en düşük değerine yakın işlem görüyor. Çin’de beklenenden daha zayıf bir ekonomik toparlanma ve PDD ve ByteDance gibi büyüyen rakipler, Alibaba’nın bir zamanlar hakim olduğu çevrimiçi perakende işini zayıflatıyor.

Bu ayın başlarında Alibaba, ABD’nin gelişmiş bilgi işlem çiplerinin Çin’e ihracatına getirdiği kısıtlamaların getirdiği belirsizlikler nedeniyle şirketin bulut segmentini halka açma planlarını rafa kaldırmasının ardından piyasa değerinin yaklaşık 20 milyar düştüğünü görmüştü.

Şirket ayrıca bulut bilişim işinde bir yenilenme başlattı ve yeni liderlik pozisyonlarına deneyimli kişileri getirdi. Mart ayında Alibaba, grubu altı birim halinde yeniden yapılandırmayı planladığını duyurmuştu.

Her büyük şirket bir kış mevsiminde doğar” diyen Ma, yapay zekâlı e-ticaret çağının yeni başladığını ve bunun herkes için hem bir fırsat hem de bir meydan okuma olduğunu sözlerine ekledi.

Kaiyuan Capital baş yatırım yetkilisi Brock Silvers, “Ma’nın internet üzerinden verdiği yanıt Alibaba’daki kargaşa algısını kesinlikle artırıyor. Ayrılık stratejisi bocalıyor, Ma hisselerini azaltıyor ve cesaret vermesi gereken son mesajı biraz sönük kalıyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg