Borsa Yorumları

Bernstein: Üretici Yapay Zekâdan Bu 2 İsim Kazançlı Çıkacak

Kasım 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bernstein: Üretici Yapay Zekâdan Bu 2 İsim Kazançlı Çıkacak

Son bir yılın ana teması haline gelen ve birçok şirketin oldukça iyi yararlandığı yapay zekâya yatırım yapmak deyince, Bernstein bunun için iki hissenin diğerlerinden çok daha iyi konumlandığını düşünüyor. 

Analist Mark Moerdler bir notunda, “Kapsamımız dahilinde, Microsoft (MSFT) ve ADOBE (ADBE), yapay zekâ teknoloji yığınının büyük bir bölümünü kontrol ettikleri için üretici yapay zekâdan karlı bir şekilde yararlanmak için en iyi konumdalar.” dedi ve ekledi:

Öte yandan, kullanıma hazır GenAI modellerini/yeteneklerini kullanan satıcıların, GenAI teklifinin farklılaştırılması ve dolayısıyla kullanımdan para kazanılabilmesi halinde kârlı bir noktaya ulaşmasıyla, yapay zekâ teklifini ölçeklendirmek için daha zor bir ekonomiyle karşı karşıya kalacağını düşünüyoruz.

Hem Microsoft hem de Adobe, 2023’te ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin ardından yapay zekâ ve büyüyen toplam pazar konusundaki coşkudan yararlandı. Ayrıca, yatırımcıların gerileyen teknoloji sektörüne geri dönmesinden de destek aldılar. Her iki hisse de yıl içinde sırasıyla yaklaşık 84% ve 58% değer kazandı.

Bu yılın başlarında Microsoft, ayda 30 dolar karşılığında Office paketine yapay zekâ özellikleri getiren Copilot’u piyasaya sürdü. Şirket ayrıca yılın başında ChatGPT üreticisi OpenAI’a milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu.

Bernstein: Üretici Yapay Zekâdan Bu 2 İsim Kazançlı Çıkacak

Moerdler, Copilot için sabit ücret yapısının 50% brüt marj sağlayabileceğini tahmin ederken, dikey yığınına sahip olmanın önemli bir rekabet avantajı oluşturduğunu belirtiyor.

Analist “Ayda 30 dolarlık fiyat etiketi Microsoft’a ciddi bir kâr sağlarken, modeli bir hizmet olarak kiralamak zorunda olan diğerleri için pek kârlı olmayabilir.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC