Borsa Haberleri

Xiaomi’ye Rakip: Huawei de Elektrikli Araç Pazarına Giriyor

Kasım 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Xiaomi’ye Rakip: Huawei de Elektrikli Araç Pazarına Giriyor

ABD ve Çin’in ağırlıklı olarak hükmettiği elektrikli araç sektörü, son zamanlarda yeni oyunculara sahne oluyor. 

Geçtiğimiz haftalarda akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin (XIACY) elektrikli araç üretimine başlayacağı haberlerinin ardından, şirketin akıllı telefon pazarında hâlihazırda rekabet içinde olduğu Huawei de elektrikli araç sektörüne adım attığını açıkladı. 

Ancak Xiaomi’den farklı olarak Huawei doğrudan araç üretimi yapmayacak. Bunun yerine, Harmony OS işletim sistemi ve sürücü destek ürünü gibi teknoloji bileşenleri satan şirket, yeni elektrikli araç markaları yaratmak için otomobil üreticileriyle birlikte çalışacak.

Hafta sonu Çinli Changan Automobile ile otomobil teknolojisi için bir ortak girişim açıklayan Huawei, dün Çin’de faaliyet gösteren en az dört geleneksel otomobil üreticisiyle yeni otomobil markaları üzerinde çalıştığını doğruladı.

Changan ve Huawei, 2018 yılında elektrikli otomobil bataryası devi Contemporary Amperex Technology ile oluşturulan Avatr elektrikli otomobil markasının ortakları olarak birlikte çalışıyor. 

Huawei ayrıca S7 sedanının ayrıntılarını açıklayan Luxeed elektrikli otomobil markası üzerinde Chery ile de bir ortaklığa sahip.

Xiaomi’ye Rakip: Huawei de Elektrikli Araç Pazarına Giriyor

Pekin merkezli danışmanlık firması Sino Auto Insights’ın kurucusu Tu Le, “Rekabet etmek için gerekli teknolojiden yoksun ürünlere sahip Çinli otomobil üreticileri, boşlukları doldurmak için Huawei’nin teknolojisini kullanmaktan çok mutlu görünüyor. Huawei’nin çözümünün rakiplerine kıyasla nasıl olduğunu bilmek için henüz çok erken ancak diğer birçok teknoloji şirketi gibi onlar da bu fırsatı görüyor ve her şeyi göze alıyorlar.” yorumunu yaptı.

Görünüşe göre hâlihazırda BYD (BYDDY), Nio (NIO) ve Li Auto (LI) gibi markalarla elektrikli araç sektöründe baskın bir isim olan Çin’de, teknoloji şirketleri de sektörü desteklemeye oldukça istekli. 

Daha önce Çin’in sosyal medya uygulaması WeChat’iN sahibi Tencent (TCEHY) de BMW ve diğer otomobil üreticilerine otomobil teknolojisi sağladığını söylemişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC