Bültenler

Günün Öne Çıkanları: GWIND, DARDL, YEOTK ve ICUGS

July 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkanları: GWIND, DARDL, YEOTK ve ICUGS

Yeni Rekor: BIST 100 endeksi 1,7%’lik artışla yeni bir rekor olan 6.682 puana kadar yükseldi. Toplam işlem hacmi 147,3 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sektörel Dağılım: Bankacılık sektörü dünkü yükselişe destek olamadı. Ancak enerji ve çimento şirketlerinin hisselerindeki artış, BIST 100 endeksine pozitif katkı sağladı. Endeks içerisindeki 100 hissenin 80’i günü yükselişle tamamlarken 17’si günü düşüşle kapattı. 

Endeksi En Çok Yükseltenler: KCHOL, FROTO, ASTOR ve TUPRS, yükselişleri ile BIST 100 endeksine puan bazlı en fazla destek veren hisseler oldu.

Şirket Haberleri

GWIND: Şirket, halka arz aşamasında ve sonrasında yatırımcılarına verdiği sözde olduğu gibi yurt dışında yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ediyor. Çalışmaların bir sonucu olarak, Avrupa’da yerleşik iki proje geliştirme firması ile 300 MW kapasiteli bir güneş enerji santrali projesi geliştirmek için iki sözleşme imzalandı. 2025 yıl sonuna kadar güneş enerji santrallerinin devreye alınması planlanmakta ve ilgili projelerin geliştirilmesinin yaklaşık 18 ila 24 ay sürmesi düşünülmektedir.

DARDL: Şirketin 20.07.2023 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında, Tat Gıda San. A.Ş. (TATGD)’nin 53% oranındaki paylarını satın almak için 3 firma ve Niyazi Önen Holding A.Ş.’nin sahibi olduğu Dardanel Greece S.A. ile ortak bir “Pay Satın Alma” teklifinde bulunulması kararlaştırıldı.

YEOTK: Dün (20.07.2023) saat 17.45’te şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Gürcistan’da ihale edilen işin trafo merkezinin gerilim seviyesi sehven 50 kV yazılmış olsa da doğrusu 500 kV olarak düzeltilmiştir.

ICUGS: Şirket, önemli bir adım atarak sermaye artırımını seçti. Bu adım, şirketin çıkarılmış sermayesinin 41.550.000 TL’lik başlangıç değerinden 27.950.000 TL’lik bir artışla 69.500.000 TL’ye yükseldiğini göstermektedir. Şirket Lider Sermayedarı Mustafa Mümtaz Özkaya, toplam 27.950.000 TL’lik artışın 15.450.000 TL’sini alacak.

Büyük Resim

Beklentilerin Altında Faiz Artırımı: Para Piyasası Kurulu, 250 baz puanlık bir artışla faiz oranlarını 18,5-20% aralığındaki beklentilerin altında bir seviye olan 17,5%’e çıkardı. 🏦

PPK Notları: Faiz artırımına ek olarak, parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek için ek kredi sıkılaştırma kararı aldıklarını açıkladılar. Parasal sıkılaştırma sürecinin devam etmesinin, en kısa sürede hem enflasyonu hem de enflasyon beklentilerini düşürmek ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmayı önlemek için gerekli olduğu belirtildi. Politika faizinin, enflasyonun ana yükseliş trendini düşürmek ve orta vadede enflasyonun 5% hedefine ulaşması için finansal koşulları sağlamak hedefiyle belirleneceği vurgulandı.

Altın & Petrol: Gram altın, 0,73%’lük bir değer artışı ile 1.706 TL’ye kadar yükseldi. Brent petrolün fiyatı ise 1% yükselişle 80 dolara ulaştı.

Risk Primimiz: Türkiye CDS oranı (risk primi) ise 3%’ten fazla düşerek 441 baz puan seviyelerine geriledi.

Takvimde Neler Var?

Haftanın Halka Arzları 

  • Kaleseramik 20-21 Temmuz’da “KLSER” kodu ile talep toplamaya başlayacak.
  • Fuzul Gayrimenkul 20-21 Temmuz’da “FZLGY” kodu ile talep toplamaya başlayacak.
  • Atakey Patates 19-20-21 Temmuz’da “ATAKP” kodu ile talep toplamaya başlayacak.

Teknik Veriler*

Dibe En Yakın Olanlar

Son 1 yıllık hisse fiyatlarına göre dip seviyelerine en yakın ilk 5 hisse: HEKTS, YKBNK, TTKOM, HALKB ve VAKBN

İşlem Hacmi En Yüksekler 

Dün THYAO, ASTOR, AKBNK, ASELS ve YKBNK en yüksek işlem hacmine ulaşan ilk 5 hisse oldu.

En Hızlı Hisseler

Endeks hareketine kıyasla daha çok yükseliş veya düşüş yaşayan yani en yüksek beta değerine sahip ilk 5 hisse bugün itibarıyla şöyle:

ARSAN: 1,32

TKFEN: 1,23

DOHOL: 1,16

SISE: 1,16

ASELS: 1,16

Günün Öne Çıkanları: GWIND, DARDL, YEOTK ve ICUGS

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

*Bu bölümde sunulan veriler Finnet2000 sitesinden derlenmiş olup, Midas Menkul Değerler’in fikirlerini yansıtmamaktadır. Burada ifade edilen “AL” notları hisselerin teknik görünümlerine ve indikatörlerine yönelik Finnet2000 sitesi tarafından sağlanmaktadır.