Borsa İstanbul

Piyasa Haberleri: PGSUS, CWENE, ASTOR, RALYH, CVKMD, ESCOM, FONET, YEOTK ve ZOREN

Aralık 1, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: PGSUS, CWENE, ASTOR, RALYH, CVKMD, ESCOM, FONET, YEOTK ve ZOREN

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Pegasus (PGSUS), teknoloji inovasyon merkezi oluşturulmasına ve bu kapsamda Silikon Vadisi’nde faaliyet gösterecek şekilde bir şirket kurulmasına karar verildi.
 • Cw Enerji (CWENE) ile Ozanteks Tekstil arasında 10,5 milyon dolarlık GES satış sözleşmesi imzalandı.
 • Astor Enerji (ASTOR), Ral Yatırım (RALYH) ile 3,5 milyon dolar tutarında; güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri ve anahtarlama ürünleri satışı için sözleşme imzaladı.
 • CVK Maden (CVKMD)’in bağlı ortaklığı Hayri Ögelman Madencilik, yurt dışında bir şirket ile 1,8 milyon dolar Maden Cevheri Satışı sözleşmesi imzaladı.
 • Escort Teknoloji (ESCOM)’un 100% bağlı ortaklığı Alesta’nın, 2,1 milyon dolar şirket değerlemesi üzerinden 3,63% oranında yatırım yaptığı PowerDev’in 9 milyon dolar değerlemeyle yatırım aldığı açıklandı.
 • Fonet Yazılım (FONET), Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün 12 ay süreli SBYS Hizmet Alımı İşi ihalesini 14,5 milyon TL bedelle kazandı.
 • Yeo Teknoloji (YEOTK), Aksa Energy Qyzylorda ile Kazakistan’da kurulacak doğal gaz çevrim santralinin Yüksek Gerilim Trafo Merkezi ve Enerji İletim Hattının yapımı işi için 4,4 milyon dolar + 4,4 milyar Kazakistan Tengesi bedelinde sözleşme imzaladı.
 • Zorlu Enerji (ZOREN), 100% bağlı ortaklığı olacak şekilde 20 bin dolar sermayeli Zorlu Renewable USA ünvanlı bir şirket kurdu.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve yoğun veri gündemine odaklanırken, Fed yetkililerinin gelecek dönem politikalara ilişkin temkinli değerlendirmeleri risk iştahını törpülüyor.
 • Brezilya’nın Ocak 2024 itibarıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubuna katılacağı duyuruldu. Kaynak
 • ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı 7,37%’ye düşerken mortgage başvuruları 0,3% artış kaydetti. Kaynak

📈 Net Nakit Pozisyonu En Güçlü 10 Şirket

🔎 Borsa İstanbul’da net nakit pozisyonu en yüksek 10 şirketi senin için listeledik!

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 1,55% yükselişle 8.071,48 puandan başladı.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken kredi notu görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi. Kaynak
 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, son yıllarda Türk şirketlerinin rekabet gücünü arttırarak Avrupa ile ticarette gelişmeler kaydettiğini belirterek, “Avrupa, Türkiye için çok önemli. Biz, bu pazarlarda kalıcıyız.” dedi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 166.000 adet payı 148,40 – 153,70 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • AGESA, paylarının geri alınması kapsamında 32.250 adet payı 57,35 – 58,00 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde 8 kritik gelişme bulunuyor.

Türkiye – Kasım Ayı İmalat PMI / (TSİ) 10.00

ABD – Fed Başkan Yardımcısı Barr’ın Konuşması / (TSİ) 11.00

Almanya – Kasım Ayı İmalat PMI / (TSİ) 11.55

Euro Bölgesi – Kasım Ayı İmalat PMI / (TSİ) 12.00

İngiltere – Kasım Ayı İmalat PMI / (TSİ) 12.30

ABD – Kasım Ayı Üretim PMI / (TSİ) 17.45

ABD – Kasım Ayı İmalat PMI / (TSİ) 18.00

ABD – Fed Başkanı Powell’ın Konuşması / (TSİ) 19.00

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 1 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.