BIST Şirket Haberleri

Net Nakit Pozisyonu En Güçlü 10 Şirket

November 30, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Net Nakit Pozisyonu En Güçlü 10 Şirket

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) politika faizi kararını açıkladı. Banka politika faizini beklentilerin (250 baz puan) üzerinde 500 baz puan artırarak 35%’ten 40%’a yükseltti. Yükselen faizler finansman maliyetlerinin artacağı anlamı taşıyorken gözler, şirketlerin nakit yapısı ve borçluluklarına çevrildi.

Finansman maliyetlerin artmasıyla paraya ulaşmanın zor olduğu bir dönem geçiriyoruz. Bu anlamda şirketlerin ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşmada zorluk yaşayacağı ortamın faaliyetlere ve yeni yatırım iştahlarına negatif etki edebileceğini düşünmek mümkün.

Mevcut dönemde borçluluk oranı düşük ve net nakit pozisyonda olan şirketlerin avantaja sahip olduğu söylenebilir.  Net nakit pozisyonu güçlü şirketler, borç ödemeleri, yatırım faaliyetleri, ar-ge vb. diğer faaliyetlerde finansman sorununa minimum düzeyde maruz kalacağı veya finansman geliri sağlayabileceği düşünülebilir.

Borsa İstanbul’da net nakit pozisyonu en yüksek 10 şirketi senin için listeledik!

Net Nakit Pozisyonu En Güçlü 10 Şirket

 

Net Nakit Pozisyonu En Güçlü 10 Şirket

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000