BIST Şirket Haberleri

Piyasa Haberleri: ALFAS, BIOEN, BRSAN, CWENE, ESCOM, KLKIM, MIATK ve OYAKC

Kasım 28, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Piyasa Haberleri: ALFAS, BIOEN, BRSAN, CWENE, ESCOM, KLKIM, MIATK ve OYAKC

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Alfa Kazan’ın Alfa Solar Enerji (ALFAS)’de sahip olduğu 11.039.999 adet payın hisse başına 94,98 TL’den satıldığı ve 1 milyar TL brüt hasılat elde edildiği duyuruldu.
 • Biotrend Enerji (BIOEN)’nin iştiraki Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri’nin, İzmir’de yapacağı 9,2 milyar TL’lik piroliz yağı üretim tesisi, proje bazlı teşvik kapsamına alındı.
 • Borusan Mannesmann (BRSAN), ünvanının Borusan Birleşik Boru Fabrikaları olarak değiştirildiği açıklandı.
 • Cw Enerji (CWENE) ile Türkiye genelindeki satış noktaları arasında gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında 2024 yılı faaliyet dönemi boyunca ürün alımına ilişkin olarak toplam 19 satış noktası ile 1,2 milyar TL tutarında sözleşme imzalandı.
 • Escort Teknoloji (ESCOM)’nin iştiraki Alesta’nın, 5 milyon TL şirket değeri üzerinden 5% pay ile iştirak ettiği Malwation Siber Güvenlik’in şirket değerini 30,7 kat artırarak 158,9 milyon TL üzerinden yeni yatırım aldığı açıklandı.
 • Kalekim (KLKIM)’in Arnavutluk’taki iştiraki Neon’un paylarının tamamının, (temsili) 1 avroya Neon’un diğer iştiraki Durim Shehu’ya devredildiği açıklandı.
 • Mia Teknoloji (MIATK)’nin iştiraki Tripy Mobility, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 10 yıl süre kapsamında olan Elektrik Destekli Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi Kurulum ve İşletme İşi ihalesini kazandı.
 • Oyak Çimento (OYAKC) ile Taiwan Cement arasında imzalanan ön mutabakat sözleşmesi kapsamında, OYAK Denizli Çimento paylarının 20%’lik kısmının Taiwan Cement’e devredilmesine yönelik görüşmelere başlandığı açıklandı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politikalarının sonuna geldiğine yönelik fiyatlamaların güçlenmeye devam etmesine karşın gelecek dönemde nasıl bir yol haritası izleneceğine ilişkin belirsizliklerle negatif seyrediyor.
 • Dünyada Çin haricinde yeni kömür santrali inşaatı kapasitesinin yıllık bazda 2 gigavatla 2015’ten bu yana görülen en düşük seviyede olduğu tahmin ediliyor. Kaynak
 • Küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin 2030’a kadar iki katına çıkarılmasını destekleyen planlar hız kazanırken, dünyanın yenilenebilir enerji kapasitesinin 2030’a kadar üç katına çıkarılmasının mümkün olabileceği tespit edildi. Kaynak

📈 2023’te Net Faaliyet Kârını En Çok Artıran, SINAİ Endeksi’nin Yıldız Pazar Şirketleri

SINAİ şirketleri arasında 2022 yılı 9 aylık sonuçlarına göre, 2023 yılı 9 aylık net faaliyet kârı rakamlarıyla en çok büyüme sağlayan yıldız pazar şirketlerini tespit ettik!

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,11% yükselişle 8.115,99 puandan başladı.
 • Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK), Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’ye kredi ve banka kartı sistemi kurma izni verdi. Kaynak
 • Tarımsal amaçlı kooperatifler, üretici birlikleri ve ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri derecelendirme kapsamına alındı. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 40.000 adet payı 156,80 – 161,00 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MSGYO, paylarının geri alınması kapsamında 254.125 adet payı 13,23 – 14,49 TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak 3 şirket bulunuyor.

KRDMA pay başına 0,0987 TL net temettü dağıtacak.

KRDMB pay başına 0,0987 TL net temettü dağıtacak.

KRDMD pay başına 0,0987 TL net temettü dağıtacak.

KAYSE pay başına 0,2141 TL net temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde 3 kritik gelişme bulunuyor.

ABD – Fed Üyesi Waller’ın Konuşması / (TSİ) 18.05

ABD – Fed Üyesi Bowman’ın Konuşması / (TSİ) 18.45

ABD – Fed Başkan Yardımcısı Barr’ın Konuşması  / (TSİ) 21.05

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 28 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.