BIST Şirket Haberleri

2023’te Net Faaliyet Kârını En Çok Artıran, SINAİ Endeksi’nin Yıldız Pazar Şirketleri

November 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
2023’te Net Faaliyet Kârını En Çok Artıran, SINAİ Endeksi’nin Yıldız Pazar Şirketleri

🔎 Net Faaliyet Kârı Nedir?

  • Net faaliyet kârı, şirketin brüt kâr rakamından faaliyet giderleri çıkarıldığında kalan kâr rakamıdır. Şirketin yalnızca ana faaliyetlerinden elde ettiği kâr olmasıyla önemli bir performans kriteri olarak değerlendirilir.
  • Esas faaliyetlerden, diğer gelir ve giderler hesaplamaya dahil edilmediğinden dolayı ‘Esas Faaliyet Kârı’ ile ayrışır. Dönemsel olarak değişiklik gösteren diğer gelir-giderlerin dahil edilmiyor olmasıyla, esas faaliyet kârına göre daha objektif bir veri olarak yorumlanabilir.

📈 Net Faaliyet Kârı’nın Artması Neden Önemli?

  • Kuruluş amaçları kâr etmek olan şirketler, doğal olarak kâr ettiklerinde de başarılı olarak kabul edilirler. Ancak başarı, sürdürülebilir olduğu zaman anlam kazanır. Şirketlerin başarısı da yalnızca büyüme ve kârlarının sürdürülebilir olmasıyla anlamlı olacaktır.
  • Şirketler, ana faaliyetlerinin yanında tek seferlik; varlık satışı, vergi geliri, yeniden varlık değerlemesi gibi gelirlerle de kazanç sağlayabilirler. Ancak buradan sağlanan kazançlar, tek seferlik olmaları itibarıyla sürdürülebilir kârlar olarak değerlendirilmemelidir.
  • Sürdürülebilir kârlar ve sağlıklı bir büyüme, şirketler için ancak ana faaliyetleri ile sağladıkları kârlar ile sağlanır. Ana faaliyetlerden gelirlerde sürdürülebilirlik sağlanması, ana faaliyet dışı kârlara göre çok daha yüksektir. Kârlılığın gelecekte devam edebileceği anlamında önemli bir ipucu değeri taşır.
  • Buradan yola çıkarak; SINAİ şirketleri arasında 2022 yılı 9 aylık sonuçlarına göre, 2023 yılı 9 aylık net faaliyet kârı rakamlarıyla en çok büyüme sağlayan yıldız pazar şirketlerini tespit ettik!

2023'te Net Faaliyet Kârını En Çok Artıran, SINAİ Endeksi’nin Yıldız Pazar Şirketleri

2023'te Net Faaliyet Kârını En Çok Artıran, SINAİ Endeksi’nin Yıldız Pazar Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000