Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, OpenAI Draması, Amazon-iRobot

Kasım 24, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, OpenAI Draması, Amazon-iRobot

Artık içimizi ısıtan yaz mevsimini tamamen geride bıraktık. Sonbaharın rengarenk yaprakları, serin havası ve neredeyse nostaljik görünümü adeta bizi kışa hazırlarmışçasına sıcak bir hoşgeldinle karşıladı. 

Adına şarkılar yazılan, filmler çekilen, sayfa sayfa kitaplar yazılan sonbaharın son ayı olan kasıma borsalar da iyi başladı. Tarihsel olarak piyasaların yükselişte geçirdiği kasım ayı daha yarılanmadı bile ama şimdiden birbiri ardına gelişmeler piyasayı kasıp kavuruyor. 

“Kasım başlayalı daha ne oldu da gündem bu kadar yoğun?” diyor olabilirsin. Hiç merak etme çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, OpenAI Draması, Amazon-iRobot

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlere yönelik gelişmeler hisseleri de dalgalandırdı. Bu hafta hisseleri etkileyen önemli olaylardan biri de çip devi Nvidia’nın (NVDA) bilançosu oldu.

  • Çip devi Nvidia, üçüncü çeyrek bilançosunda analist tahminlerini aşan rakamlar açıklasa da gelecek dönemlere ilişkin yaptığı uyarılar sebebiyle yatırımcılarını memnun edemedi. Nvidia, yılın üçüncü çeyreğinde 18,12 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 4,02 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 16,18 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 3,37 dolar kâr bildirmesi yönündeydi. Piyasa değeri 1 trilyon doların üstüne çıkan ilk yarı iletken şirketi Nvidia, bu çeyrekte gelirlerini yıldan yıla 206% artırdı. Net kâr ise 10,02 milyar dolar ile geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla neredeyse 10 katına yükseldi! Ancak ABD’nin hükümetinin Çin’e yapılan ihracat kısıtlamaları kapsamında ülkeye çip satışı tehlike altına giren şirketin CFO’su Colette Kress, “Çin’e yönelik kısıtlamaların sürdüğü bu ortamda satışlarımızın önümüzdeki çeyrekte önemli ölçüde azalmasını bekliyoruz ancak bu azalışın diğer bölgelerdeki güçlü büyüme ile fazlasıyla dengeleneceğine inanıyoruz.” yorumunu yaptı. 
Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, OpenAI Draması, Amazon-iRobot
  • Baidu (BIDU) da bu hafta çeyrek dönemlik rakamlarını açıklayan bir diğer şirket oldu. Çinli teknoloji devi, üçüncü çeyrekte gelirlerinin yıllık 6% artışla 34,45 milyar yuan’a (4,72 milyar dolar) ulaştığını açıkladı. Baidu’nun net kârı üçüncü çeyrekte, önceki çeyrekteki 5,21 milyar yuan’a göre artış göstererek 6,68 milyar yuan olarak gerçekleşti. Öte yandan şirketin hisse başına kârı ise 20,40 yuan olarak gerçekleşti. Bu rakam, önceki çeyrekte açıklanan 22,55 yuan’dan düşük, fakat geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde açıklanan 16,87 yuan’dan yüksek geldi. Baidu ayrıca, sohbet robotu Ernie Bot araştırmasını desteklemek için artan sunucu ücretleri nedeniyle AR-GE harcamalarının yıllık 6% artarak 6,1 milyar yuan’a yükseldiğini söyledi. 

👨‍💻 OpenAI draması Microsoft’un (MSFT) hamlesiyle çözüldü diye düşünürken, yönetim kurulunun son kararı bu karmaşaya son noktayı koydu. Küçük bir özet geçmek gerekirse, geçtiğimiz hafta sonu OpenAI sürpriz bir hamleyle CEO Sam Altman’ı görevden almıştı. Altman’ın ve OpenAI çalışanlarının X platformunda yaptığı paylaşımlar belirsizliği artırırken, Microsoft CEO’su Satya Nadella Altman’ı şirketin yeni yapay zekâ birimine liderlik etmesi için işe aldığını açıklamış ve diğer OpenAI çalışanları için de kapıyı açık bırakmıştı. Ancak yaklaşık 700 OpenAI çalışanının yönetim kuruluna yazdığı mektupta Altman’ı göreve geri getirmesi durumunda işten ayrılıp Microsoft’a katılacakları gelişmesinin ardından OpenAI Altman’ın yeniden CEO koltuğuna oturacağını açıkladı. Altman; “prensip anlaşması” kapsamında; eski Salesforce CEO’su Bret Taylor’ın başkanlığında, eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ve mevcut OpenAI yönetim kurulu üyesi Adam D’Angelo’dan oluşan yeni bir yönetim kurulunun denetimi altında görev yapacak. 

🤖  Amazon (AMZN), robot süpürge üreticisi iRobot’u (IRBT) 1,4 milyar dolara satın almak için AB’den koşulsuz antitröst onayı almaya çok yaklaştı. AB’nin rekabet gözlemcisi olarak görev alan Avrupa Komisyonu, temmuz ayında Amazon’u, anlaşmanın elektrikli robot süpürgelerdeki rekabeti azaltabileceği ve ABD’li şirketin çevrimiçi pazar sağlayıcısı olarak baskın konumunu güçlendirebileceği konusunda uyarmıştı. Komisyon’un şimdi anlaşma hakkında 14 Şubat’a kadar karar vermesi gerekiyor. 

🍔 McDonald’s (MCD) dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyüme beklentilerine olan güvenini doğrular nitelikte bir hamleyle, Çin’deki iştirakinde payını artıran bir anlaşma açıkladı. Fast food devi, yatırım şirketi Carlyle’ın (CG) Hong Kong ve Macau’daki McDonald’s restoranlarını da içeren Çin’deki 28%’lik hissesini satın almak üzere yapılan anlaşmayla, Çin’deki payını 48%’e yükseltecek. Devlet destekli bir holding olan CITIC liderliğindeki bir konsorsiyum, 52%’lik pay ile ülkede kontrol payına sahip.

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, OpenAI Draması, Amazon-iRobot

🤝 Broadcom (AVGO) ve bulut bilişim firması VMware’in 69 milyar dolarlık satın alma işlemi, son büyük pazar Çin’den gelen düzenleyici onayla tamamlandı. Mayıs 2022’de duyurulduğunda küresel çapta en sektörün en büyüklerden biri olan anlaşma, CEO Hock Tan’ın yarı iletken üreticisinin yazılım işini büyütme çabalarının bir göstergesiydi.

🙅‍♂️ Alibaba (BABA) kurucusu Jack Ma, hisse fiyatının düşmesinin ardından BABA hisselerini satma planlarını erteledi.  Çıkan habere göre Alibaba’nın CPO’su Jane Jiang, Alibaba çalışanlarına Jack Ma’nın “tek bir hisse bile satmadığını” söyledi. Ayrıca Jiang, Alibaba hisselerinin şu anda şirketin gerçek değerinin altında işlem gördüğünü belirterek, bunu Ma’nın hisse satışından vazgeçmesinin bir diğer nedeni olarak gösterdi.

📱 Apple (AAPL), Çin’in son Singles Day alışveriş festivalinde akıllı telefon satış değerinde bir düşüş yaşadı ve güçlü artışlar kaydeden yerli rakipleri Huawei ve Xiaomi’nin (XIACY) gerisinde kaldı. Counterpoint Research’ün verilerine göre, Apple’ın akıllı telefon satışlarının değeri 30 Ekim’den 12 Kasım’a kadar iki hafta süren satış etkinliği sırasında yıllık 4% azaldı. Buna karşılık, Huawei ve Xiaomi akıllı telefonlarının satış değeri aynı dönemde yıllık bazda sırasıyla 66% ve 28% arttı.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Nvidia Bilançosu, OpenAI Draması, Amazon-iRobot

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Wall Street analistlerinin favori elektrikli araç hisselerinin yanı sıra, Morgan Stanley’nin piyasa değeri yüksek teknoloji şirketlerinin gölgesinde kalan ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bir dizi isim yer alıyor. 

🎯 Elektrikli araç denince bu araçları üreten şirketlerin yanı sıra, otonom araç yazılımı ve donanımı, elektrikli araçlarda kullanılan lityum bataryalar, lityum ile kobalt gibi kritik elektrikli araç bileşenleri üreten şirketlere dikkat çeken Wall Street, sektör geneli için bu hisseleri öneriyor: Albermale (ALB), General Motors (GM), Livent (LTHM), Luminar Technologies (LAZR), Piedmont Lithium (PLL),  Infineon Technologies (IFNNY) ve Nvidia. 

🎯 Morgan Stanley analisti Mike Wilson, 2024’te büyük teknoloji hisselerinin ötesinde, bu isimlerde oldukça iyi bir alım fırsatı görüyor: Microsoft, Visa (V), Mastercard (MA), McDonald’s, Marriott International (MAR), Eli Lilly (LLY), Thermo Fisher Scientific (TMO), UnitedHealth (UNH), Biogen (BIIB), Abbvie (ABBV), Walmart (WMT), Costco (COST), DTE Energy (DTE), Exelon (EXC), ConocoPhillips (COP), Marathon Oil (MRO) ve Valero Energy (VLO).

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı