Borsa Haberleri

Amazon iRobot Anlaşması İçin İzin Almaya Çok Yaklaştı

Amazon iRobot Anlaşması İçin İzin Almaya Çok Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Amazon (AMZN), robot süpürge üreticisi iRobot’u (IRBT) 1,4 milyar dolara satın almak için AB’den koşulsuz antitröst onayı almaya çok yaklaştı.

Dünyanın dört bir yanındaki antitröst uygulayıcıları, son yıllarda birkaç şirketin veri yığınları biriktirmesinden ve büyük oyuncuların hâkimiyetlerini yeni pazarlara taşımasından endişe duymaya başladı. Böylece büyük teknoloji şirketlerinin daha küçük rakipleri satın almasına yönelik incelemelerini artırdı.

Bu anlaşmaların en büyük örneği, takdir edersin ki aylar boyunca sürüncemede kaldıktan sonra geçtiğimiz aylarda onaylanan Microsoft (MSFT) ve Activision Blizzard (ATVI) anlaşmasıydı. 

AB’nin rekabet gözlemcisi olarak görev alan Avrupa Komisyonu, temmuz ayında Amazon’u, anlaşmanın elektrikli robot süpürgelerdeki rekabeti azaltabileceği ve ABD’li şirketin çevrimiçi pazar sağlayıcısı olarak baskın konumunu güçlendirebileceği konusunda uyarmıştı. 

Komisyon’un anlaşma hakkında 14 Şubat’a kadar karar vermesi gerekiyor. İngiltere’nin antitröst kurumu, ön incelemenin ardından anlaşmayı koşulsuz olarak onaylamıştı. 

Ağustos ayında duyurulan anlaşma, iRobot’un Roomba robot süpürgesini ABD’li online perakende devi Amazon’un Alexa sesli asistanı, akıllı termostatları, güvenlik cihazları ve duvara monte akıllı ekranları içeren akıllı cihaz portföyüne ekleyecek. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters