Borsa Haberleri

McDonald’s Çin’deki Varlığını Artırmak İstiyor

November 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
McDonald’s Çin’deki Varlığını Artırmak İstiyor

McDonald’s (MCD), dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyüme beklentilerine olan güvenini doğrular nitelikte bir hamleyle, Çin’deki iştirakinde payını artıran bir anlaşma açıkladı. 

Fast food devi, yatırım şirketi Carlyle’ın (CG) Hong Kong ve Macau’daki McDonald’s restoranlarını da içeren Çin’deki 28%’lik hissesini satın almak üzere yapılan anlaşmayla, Çin’deki payını 48%’e yükseltecek. Devlet destekli bir holding olan CITIC liderliğindeki bir konsorsiyum, 52%’lik pay ile ülkede kontrol payına sahip.

Bu hamle, çok uluslu şirketlerin Çin’deki yatırımlarını geri çekme ve hatta jeopolitik ve ekonomik zorluklar nedeniyle pazardan tamamen çıkma eğilimiyle sert bir tezat oluşturuyor.

Ancak McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski Çin’de “muazzam bir fırsat” olduğuna inanıyor:

Artan talebi yakalamak ve en hızlı büyüyen pazarımızın uzun vadeli potansiyelinden daha fazla yararlanmak için muazzam bir fırsat göz önüne alındığında, yapımızı basitleştirmek için daha iyi bir zaman olmadığına inanıyoruz.

Anlaşmaya ilişkin finansal şartlar açıklanmasa da Reuters’ın işlem hakkında bilgi sahibi iki kişiye dayandırdığı haberine göre, anlaşma McDonald’s’ın Çin birimine yaklaşık 6 milyar dolar değer biçiyor.

2017’den bu yana Çin’deki McDonald’s restoranlarının sayısı iki katına çıkarak 5.500’e ulaştı ve ülke, McDonald’s’ın en büyük ikinci pazarı haline geldi. Şirket, 2028 yılına kadar Çin’de 10 binden fazla restorana sahip olmayı hedefliyor.

Ayrıca şirketten yapılan açıklamada, Çin restoranlarının Eylül 2019’dan bu yana 30%’un üzerinde satış büyümesi elde ettiği belirtildi. 

Northcoast Research analisti Jim Sanderson, “Daha güçlü bir yatırım pozisyonuna sahip olmaları, bu pazardan bekledikleri büyümenin gerçekleşmesini sağlamada McDonalds’a daha iyi bir söz hakkı verecektir.” yorumunu yapıyor. 

McDonald’s Çin’deki Varlığını Artırmak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters