Borsa Haberleri

Apple, Çin’in Singles Day Satışlarında Rakiplerinin Gerisinde Kaldı

Kasım 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Çin’in Singles Day Satışlarında Rakiplerinin Gerisinde Kaldı

Apple (AAPL), Çin’in son Singles Day alışveriş festivalinde akıllı telefon satış değerinde bir düşüş yaşadı ve güçlü artışlar kaydeden yerli rakipleri Huawei ve Xiaomi’nin (XIACY) gerisinde kaldı.

Counterpoint Research’ün verilerine göre, Apple’ın akıllı telefon satışlarının değeri 30 Ekim’den 12 Kasım’a kadar iki hafta süren satış etkinliği sırasında yıllık 4% azaldı. Buna karşılık, Huawei ve Xiaomi akıllı telefonlarının satış değeri aynı dönemde yıllık bazda sırasıyla 66% ve 28% arttı.

Huawei ve Xiaomi’deki artışların, promosyon döneminde Çin’deki akıllı telefon satışlarının toplam değerinde yıllık 5%’lik bir artışa yardımcı olduğu belirtildi.

Apple’ın en yeni iPhone 15 modelinin fiyatı 5,999 yuan’dan (832 dolar) başlarken, Huawei’nin Mate 60 akıllı telefonları 5,499 yuan’dan (763 dolar) başlıyor. Xiaomi’nin en yeni Mi 14 akıllı telefonunun fiyatı ise 3,999 yuan (555 dolar).

Counterpoint analistleri, yerli rakiplerin rekabetiyle karşı karşıya kalmanın yanı sıra, Apple’ın düşük performansını yeni iPhone 15 modellerinin bulunabilirliğini kısıtlayan tedarik zinciri sorunlarına bağladı.

Counterpoint’in üretimden sorumlu kıdemli analisti Ivan Lam, “Apple geçen aya kıyasla iyileşme gösteriyor ancak tedarik açısından hâlâ aksaklıklar var gibi görünüyor” dedi ve durumun yakında normalleşmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters