Nvidia

Nvidia Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı ama Riskler Endişelendirici

November 22, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Nvidia Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı ama Riskler Endişelendirici

Dün gece kapanış sonrası 2024 3. çeyrek bilançosunu açıklayan küresel çip devi Nvidia; analist tahminlerini aştı. Hisse fiyatı ise tahminlerden iyi gelen bilançoya rağmen 1,74% düşüşle 490,75 dolara geriledi.

Bilanço rekor gelire imza atarak beklentileri aşsa da ABD hükümetinin Çin’e uyguladığı kısıtlamalara yönelik endişeler ve şirket rakiplerinin pazardan pay alabilme ihtimali hisse performansı üzerinde baskıya neden oldu.

Nvidia’nın sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Dilersen buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsin.  👈

Nvidia Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı ama Riskler Endişelendirici

Nvidia, yılın üçüncü çeyreğinde 18,12 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 4,02 dolar kâr bildirerek beklentileri aştı.

Piyasa beklentisi şirketin 16,18 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 3,37 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

📈 Yüksek Beklentiler Karşılandı!

Nvidia Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı ama Riskler Endişelendirici

Piyasa değeri 1 trilyon doların üstüne çıkan ilk yarı iletken şirketi Nvidia, bu çeyrekte gelirlerini yıldan yıla 206% artırdı. Net kâr ise 10,02 milyar dolar ile geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla neredeyse 10 katına yükseldi! 

Nvidia’nın gelir büyümesindeki ana etken ise geçen çeyrekte de şirket gelirinin yaklaşık 75%’ini oluşturan veri merkezi gelirleri oldu. Bu çeyrekte veri merkezi geliri, yıllık 279% artışla 14,5 milyar dolara ulaştı ve analistlerin 13 milyar dolar beklentisini aştı.

Yapay zekâya olan ilginin giderek artmasıyla veri merkezi birimi yatırımcılar için çok daha önemli hale geldi. Veri merkezi gelirlerinin yaklaşık yarısı Amazon gibi bulut altyapısı sağlayan şirketlerden geldi. Gelirin diğer yarısı ise tüketici internet şirketleri ile diğer büyük şirketlerden sağlandığı açıklandı.

Oyun segmenti gelirleri yıllık 81% artarak 2,86 milyar dolara ve profesyonel görselleştirme segmenti gelirleri de yıllık 108% artışla 416 milyon dolara yükselerek beklentileri aştı.

🔖 Dördüncü Çeyrek Beklentileri

Nvidia, önümüzdeki çeyrekte gelirinin 19,6 ile 20,4 milyar dolar aralığında olmasını beklediğini duyurdu.

Bu rakamın 17,82 milyar dolarlık piyasa beklentisinin üstünde olduğu ifade edilebilir.

Bu beklenti yıllık yaklaşık 231% gelir büyümesine işaret ediyor.

Nvidia bu çeyrek için de gelirinin 16 milyar dolar olmasını bekliyordu ve kendi beklentisini 2 milyar dolar aştı.

🇨🇳 Çin Kısıtlamaları Yakından İzlenecek

Nvidia’nın H100 ve A100 çipleri, ABD hükümetinin Çin’e getirdiği kısıtlamalardan etkilenen ilk çiplerden olmuştu. Eylül 2022’de ise ABD hükümeti, H100 çiplerinin Çin’de veri merkezi faaliyetleri için kullanılmasına izin verme kararı almıştı.

Bu yıla baktığımızda ise ABD, bu çiplerin Çin’e ihracatının gerçekleşebilmesi için şirketlerin lisans alması şartı getirdi ve bu da Nvidia hisselerinde sınırlı düşüşü beraberinde getirdi.

Son haberlere göre Nvidia, Çin pazarında faaliyet göstermeye devam etmek için H100 tabanlı üç yeni çip geliştirmeye başladı.

Bu hamle, Çin yapay zekâ çipi pazarının büyük bir kısmına hakim olan Nvidia’nın rekabetçiliğini sürdürme çabası olarak değerlendirilebilir.

Analistler, 7 milyar dolarlık Çin yapay zekâ çipi pazarının 90%’ından fazlasına sahip olan Nvidia’ya karşı Çinli şirketlerin pazarda daha fazla pay kazanma fırsatı yakalayabileceğini düşünüyor.

🔗 Yoğun Talebe Karşılık Yoğun Üretim

Yapay zekâya gösterilen yoğun ilgi, Nvidia’da talep artışını da beraberinde getirdi. Analistlerle yapılan konferansta Nvidia CFO’su Kress, şirketin gelecek yıl için arzı artırma planı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Nvidia artık daha hızlı bir şekilde çipleri piyasaya sürmeye başlayacak.

Ekim ayında Nvidia, yatırımcı sunumunu güncelleyerek çip üreticisinin önceki iki yıllık ürün döngüsünden yapay zekâ çipleri için bir yıllık bir döngüye geçtiğini gösterdi.

Sunumda belirtilene göre Nvidia, 2024 ve 2025’te ek olarak daha gelişmiş yapay zekâ çiplerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

📢 Şirketten Yapılan Açıklamalar

Nvidia CFO’su Colette Kress, bilanço sonrası yayımlanan bir notta hissedarlara “Çin’e yönelik kısıtlamaların sürdüğü bu ortamda satışlarımızın önümüzdeki çeyrekte önemli ölçüde azalmasını bekliyoruz, ancak bu azalışın diğer bölgelerdeki güçlü büyüme ile fazlasıyla dengeleneceğine inanıyoruz.” diye bildirdi.

Analistlerle yapılan konferans görüşmesinde Kress, Nvidia’nın yüksek performanslı ürünlerin satışı için ABD hükümetinden lisans almak üzere Orta Doğu ve Çin’deki bazı müşterilerle çalıştığını söyledi. Nvidia, hükümet politikalarına uygun ve lisans gerektirmeyen yeni veri merkezi ürünleri geliştirmeye çalışıyor ancak Nvidia CFO’su Kress, bunların dördüncü mali çeyrekte bir etki yaratmayacağını düşündüğünü belirtti.

Kress açıklamalarında, çipleri müşterilere kiralama konusunda profesyonel bulut altyapılarından gelen talebin arttığını söyledi.

🎛️ Yeni Çipler Talebi Destekleyebilir

Bu çeyrekte Nvidia, mevcut H100′den daha fazla belleğe ve dahili bir Arm işlemciye sahip olan GH200 çipleri duyurdu.

H100, piyasada pahalı ve yüksek talep gören bir çip olarak nitelendirilebilir. Bu yeni çipler ise şirkette yeni bir talep dalgası yaratabilir.

Nvidia, bitcoin madenciliği veri merkezlerinin sahibi olan Iris Energy’nin 10 milyon dolara 248 adet H100 çipi satın aldığını ve bu çiplerin her birinin yaklaşık 40.000 dolara denk geldiğini açıklandı.

Nvidia CFO’su Kress, analistlerle yaptığı görüşmede GH çiplerinin bazı örneklerinin bulut hizmetlerinde kullanılmak üzere Oracle’a gönderildiğini açıkladı.

Nvidia’nın gelirleri 2 yıl öncesinde kadar oyun ve grafik odaklı çiplerinden oluşurken artık şirketin gelirleri bulut sağlayıcılardan oluşuyor.

🤫 Su Uyur Rakipler Uyumaz

2022 yılında adından söz ettirmeye başlayan ChapGPT’nin mucidi OpenAI, birçok şirkette üretken yapay zekâ odaklı yazılım yatırımlarının artmasına öncü oldu. Sonuç olarak Nvidia’nın çiplerine olan talep güçlendi.

Ayrıca OpenAI yatırımıyla öne çıkan Microsoft, geçtiğimiz haftalarda yaptığı sürpriz bir açıklamayla kendi yapay zekâ çiplerini tanıtarak Nvidia için yeni bir tehdit haline geldi.

Müşterilerin yapay zekâ çiplerinde lider olan Nvidia’ya yüksek fiyatları nedeniyle alternatifler aradığı şu günlerde dikkatler AMD ve Microsoft çiplerine yöneldi. Analistler ise önümüzdeki çeyreklerde Çin kısıtlamalarının ve Nvidia’ya alternatif yeni çiplerin bilanço üzerindeki etkisini yakından takip edecek.

Nakit Akışı Çok Güçlü 💸

Nvidia’nın güçlü sonuçları şirketin bilançosunun iyileşmesine de yardımcı oldu. Sadece dokuz ayda 15,7 milyar dolardan fazla serbest nakit akışı sağlandı.

Bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemindeki yaklaşık 2 milyar dolardan fazla.

Yıl boyunca geri alım ve temettüler için 7 milyar dolardan fazla harcama yapılmasına rağmen, buradaki nakit pozisyonu yaklaşık 5 milyar dolar artarak 18,3 milyar dolara yükseldi. Toplam borç ise bir milyar dolardan fazla azaldı.

Bu nakit akışı eğilimlerinin bu şekilde iyileşmeye devam ettiği senaryoda, Nvidia önümüzdeki yıllarda daha yoğun şekilde hisse geri alımlarına ve temettü dağıtmaya devam edebilir.

Analistler Ne Düşünüyor? 💭

Raymond James analistleri Nvidia hisseleri için bu hafta bilanço öncesinde “Güçlü Al” tavsiyesinde bulundu. Analistler, “Yapay zekânın herkesçe benimsenmesi ve sektörün büyümesiyle çip talebi arzı geride bırakmaya devam ediyor. Rekabet konusunda çok fazla endişe duymuyoruz ve Nvidia’nın 2024 yılında bile yapay zekâ çiplerinde 85%′ten fazla pazar payına sahip olmasını bekliyoruz.” diye yazdı.

Bank of America analistleri, açıklanan bilanço sonrasında Nvidia’nın hedef fiyatını 650 dolardan 700 dolara çıkardı ve hisse üzerindeki “Al” tavsiyesini korudu. Nvidia’yı sektördeki “en iyi seçim” olarak adlandıran analistler, Çin kısıtlamalarına karşı yatırımcıların temkinli olmasını ifade ederken önümüzdeki çeyreklerde de tahminlerin aşılması durumunda 2025 ve 2026 mali yıllarında sırasıyla 32% ve 35% düzeltilmemiş hisse başına kâr artışı beklediklerini raporladı.

UBS analistleri ise Nvidia fiyat hedefini 560 dolardan 580 dolara yükseltti ve hisse notunu “Al” olarak korudu. Analistler, üçüncü çeyrek gelirlerinin çoğunlukla veri merkezinin etkisiyle konsensüs beklentilerin 2 milyar dolar üzerinde olduğunu ancak bilanço öncesi oluşan coşkuya yeterli gelmediğini ifade etti. Analistler, mevcuttaki arz tabanına dayanarak önümüzdeki çeyrek için yaklaşık 25 milyar ile 26 milyar dolar arasında gelir bekliyor.

Güncelde 12 aylık konsensüs beklenti Nvidia hisselerinin 644,07 dolara yükselmesi yönünde. Bu ise hisse üzerinde 29% yükseliş potansiyeline işaret ediyor!

Nvidia hisseleri bu yıl yaklaşık 250% yükseldi ve bu süreçte 18% yükselen S&P 500 endeksine göre yatırımcılarını memnun etti.

Nvidia Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aştı ama Riskler Endişelendirici

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı