Borsa Haberleri

Çin’den İzin Çıktı: Broadcom VMware’i 69 Milyar Dolara Satın Aldı

Çin’den İzin Çıktı: Broadcom VMware’i 69 Milyar Dolara Satın Aldı
Google News Icon Takip Et

Aylardır sürüncemede kalan Broadcom (AVGO) ve bulut bilişim firması VMware’in 69 milyar dolarlık satın alma işlemi, son büyük pazar Çin’den gelen düzenleyici onayla tamamlandı.

Mayıs 2022’de duyurulduğunda küresel çapta en sektörün en büyüklerden biri olan anlaşma, CEO Hock Tan’ın yarı iletken üreticisinin yazılım işini büyütme çabalarının bir göstergesiydi.

Ancak işlem dünya çapında zorlu yasal incelemelerle karşı karşıya kalmış ve şirketler anlaşmaya ilişkin belirlenen tarihi üç kez ertelemişti.

Çin’in düzenleyici onayı, ABD ile daha sert çip ihracat kontrol önlemleri konusunda devam eden gerginliklerin bazı yatırımcılar arasında şirketin 26 Kasım son tarihinden önce anlaşmayı tamamlama kabiliyetine ilişkin korkuları körüklemesinin ardından geldi.

AJ Bell finansal analiz müdürü Danni Hewson, “Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden arasında bu ayın başlarında gerçekleşen görüşmenin ardından havanın düzelmesi, kalan sinirlerin yatışmasına yardımcı oldu.” yorumunu yaptı.

Avrupa Komisyonu, Broadcom’un rakibi Marvell Technology’e (MRVL) yardımcı olmak için çözüm önerileri sunmasının ardından satın alma işlemini onaylarken, İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) derinlemesine bir soruşturmanın ardından yeşil ışık yakmıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters