Borsa Yorumları

2024’te Muhteşem Yedili’den Uzak Durun – Morgan Stanley

November 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
2024’te Muhteşem Yedili’den Uzak Durun – Morgan Stanley

Bu yıl S&P 500’de görülen kazançların çoğu, hem güçlü performansları hem de açıkladıkları yeniliklerle “Muhteşem Yedili” hisselerine atfedilebilir.

Bu grup, bildiğimiz üzere Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşuyor. 

Bu isimlerden bazıları, bu yıl artan faiz oranlarına rağmen yapay zekâya yönelik coşkudan yararlandı ve S&P 500’ün ocak ayından bu yana bugüne yaklaşık 19% yükselmesini sağladı. 

Ancak Morgan Stanley stratejisti Mike Wilson, ABD piyasasındaki dağınıklığa dikkat çekiyor: Büyük sermayeli kaliteli hisseler son derece iyi performans gösterirken, “daha düşük kaliteli” küçük sermayeli şirketler bilanço sezonunda bir durgunluğuna saplanmış durumda.

Peki, Muhteşem Yedili 2024’te de piyasadan üstün bir performans göstermeye devam edebilir mi?

Wilson, bu hisselerin pozitif bilanço revizyonlarının çoğu şirketin negatif bilanço revizyonları yaptığı 2023’te sahip oldukları ortak bir tema olduğunu belirtti:

Peki, bu devam edebilir mi? Bence 2024’te bu şirketler için aynı göreceli bilanço revizyonu genişliğini oluşturmak daha zor olacak.” 

Değerlemeler düştükçe bu yedi hissenin “büyüme oranlarının normalleşmesini yansıtmak için muhtemelen biraz daha düzeltmeye gireceğini” söyleyen Wilson, S&P 500’ün 2024’te 4.500 seviyesinde işlem göreceğini öngörüyor. Bu da endeksin geçen haftaki kapanışının altında bir seviye.

Ancak analist, “Muhtemelen 2024’te bu yedi hisseden uzakta çok iyi bir hisse alım fırsatı olacak.” dedi. 

🤔 Peki, Hangi Hisseye Yatırım Yapmalı?

Resesyon riskinin gelecek yıl normalden daha yüksek olmasını bekleyen Wilson, “Eğer bu gerçekleşirse, daha çok defansif yatırımlara sahip olmak istersiniz.” dedi ama ekonominin henüz o noktada olmadığını da sözlerine ekledi:

Dolayısıyla, içinde bulunduğumuz bu geç döngü ortamı muhtemelen devam ediyor ve biz defansif büyüme ve ardından sanayi ve enerji gibi geç döngü isimleri için bir halter stratejisi öneriyoruz.

✍️ Bir halter stratejisi, yüksek riskli ve düşük riskli varlıkların iki uç noktasına yatırım yaparak risk ve ödül arasında bir denge kurmayı içerir.

Morgan Stanley, geçen hafta yayınladığı ayrı bir raporda, mevcut ortamın tarihsel olarak sağlık hizmetleri, temel tüketim malları ve kamu hizmetleri gibi geleneksel defansif sektörler; seçkin büyüme fırsatları ve sanayi ve enerji gibi geç döngü döngüselleri için destekleyici bir zemin olduğunu belirtmişti.

Banka, seçkin büyüme fırsatlarının “daha düşük volatiliteye sahip hisselerde olabileceğini söyledi.

Morgan Stanley, “Günümüzün değişken faiz oranı ortamında, bu grubun cazip büyüme özellikleriyle birlikte göreceli performans istikrarı dengesi sunduğunu görüyoruz.” yorumunu yaptı. 

🎯 İşte sektörlerine göre Morgan Stanley’nin önerdiği hisseler: 

Yazılım: Microsoft 

Teknoloji donanımı: Apple, Keysight (KEYS)

Finans hizmetleri: Visa (V), Mastercard (MA)

Tüketici hizmetleri: McDonald’s (MCD), Marriott International (MAR)

Biyoteknoloji: Eli Lilly (LLY), Thermo Fisher Scientific (TMO)

Sağlık: UnitedHealth (UNH), Biogen (BIIB), Abbvie (ABBV)

Tüketici ürünleri: Walmart (WMT), Costco (COST)

Kamu hizmetleri: DTE Energy (DTE), Exelon (EXC)

Enerji: ConocoPhillips (COP), Marathon Oil (MRO), Valero Energy (VLO)

2024’te Muhteşem Yedili’den Uzak Durun - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC