Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

January 5, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

Hâlâ zaman zaman güneşli günlerin tadını çıkarabildiğimiz için sevinsek de artık kış mevsiminin soğuk günlerinin adeta göbeğindeyiz.

Çoğumuzun yılbaşı tatili, karlı dağ manzaraları, rengarenk atkılar, bereler ve şemsiyelerle özdeşleştirdiği kış mevsimi yeni sonların ve yeni başlangıçların da habercisi gibi… 

Oldukça inişli çıkışlı geçirdiğimiz bir 2023’ün ardından yeni yıla yeni umutlarla giriş yaptık. Yılın ilk haftası, adeta bir önceki yıla yakışır bir şekilde birçok gelişmeye sahne oldu.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine başta teknoloji devleri olmak üzere şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlerin yeni anlaşmaları da hisseleri dalgalandırdı. 

🚘 General Motors (GM) arz endişelerinin hafiflemesi ve talebin artmasıyla sektörün pandemiden bu yana yaşadığı en iyi yıl olan 2023’te, rakibi Toyota Motor’u (TM) geride bırakarak ABD’de en çok satışı gerçekleştiren isim oldu. Geçtiğimiz yıl United Auto Workers (UAW) sendikasının grevleriyle başı derde girse de Detroitlü otomobil üreticisi, 2023’te yıllık bazda 14,1% artışla toplam 2,6 milyon araç sattı. Toyota ise 6,6% artışla 2,25 milyon araç teslim etti. Öte yandan elektrikli araç pazarının liderleri konumundaki Tesla (TSLA) ve Çinli rakibi BYD (BYDDY) de geçtiğimiz yıl sırasıyla 1,8 milyon ve 3,01 milyon araç teslim etti.

Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

🚗 Intel (INTC), yatırım şirketi DigitalBridge Group (DBRG) işbirliğiyle Articul8 AI isimli üretici yapay zekâ odaklı yeni bir şirket kurduğunu duyurdu. Intel ve DigitalBridge tarafından yapılan açıklamada, Articul8 AI’ın kurumsal müşterilere “tam yığın, dikey olarak optimize edilmiş ve güvenli bir üretici yapay zekâ yazılım platformu” sunacağı belirtildi. Intel’in Veri Merkezi ve Yapay Zekâ Grubu’nun eski başkan yardımcısı ve genel müdürü Arun Subramaniyan, Articul8’in CEO’su olarak görev alacak.

💻 Microsoft (MSFT) yapay zekâ hizmeti Copilot’u etkinleştirmek için Windows klavyesine yeni bir tuş ekliyor. Bu hamle, Windows bilgisayar klavyesinde yaklaşık otuz yıldır yapılan ilk önemli değişikliğe işaret ediyor. Şirket, önümüzdeki günlerde CES teknoloji konferansı öncesinde Copilot tuşunun ekosistem ortaklarının yeni Windows 11 bilgisayarlarının çoğunda yer alacağını ve gelecek Surface cihazları da dahil olmak üzere şubat sonundan ilkbahara kadar olan süreçte piyasaya sürüleceğini açıkladı.

🛰️ T-Mobile (TMUS) SpaceX’in telefon sinyallerini uzaydan doğrudan akıllı telefonlara ışınlayabilen ilk Starlink uydu setini uzaya gönderdiğini duyurdu. Uydu setleriyle birlikte bir Falcon 9 roketi de fırlatıldı. Şirketlerin Ağustos 2022’de açıkladığı üzere, ABD’li kablosuz iletişim operatörü Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in Starlink uydularını ABD’nin bazı bölgelerinde mobil kullanıcılara ağ erişimi sağlamak için kullanacak.

Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

🚢 Pfizer (PFE), yeterli pıhtılaşma faktörü görülmediğinde ortaya çıkan bir kanama hastalığı hemofili B için geliştirdiği gen terapisinin Kanada sağlık regülatörlerinden onay aldığını açıkladı. Kanada’nın bu onayı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) önce geldi. ABD’li regülatörün de kararını yılın ikinci yarısına kadar vermesi bekleniyor. FDA, geçtiğimiz yıl hemofili B için ilk gen terapisi olarak CLS şirketinin Hemgenix’ini onaylamıştı. 

💸 ABD Ticaret Bakanlığı ABD’nin tüketici ve savunma endüstrileri için önemli olan yarı iletken ve mikrokontrolör birimleri (MCU’lar) üretimini artırmak için Microchip Technology’ye (MCHP) 162 milyon dolarlık devlet hibesi vermeyi planladığını açıkladı. Yetkililer, fonların Microchip’in ABD’deki iki fabrikasında olgun düğümlü yarı iletken çiplerin ve mikrodenetleyici birimlerinin üretimini üç katına çıkarmasını sağlayacağını söyledi.

🫶 Analist Favorileri

Analistler bu hafta teknolojiden yarı iletkenlere, biyoteknolojiden müşteri hizmetlerine birçok hisse önerdi. 

Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Wall Street’in 2024’te Dow’un lideri olmasını beklediği hisselerin yanı sıra, Muhteşem Yedili’yi geride bırakacağını öngördüğü isimler yer alıyor. 

🎯 Wall Street analistleri, yeni yılda Dow’da listelenen şirketler arasında Chevron (CVX), Nike (NKE), Walt Disney (DIS), Merck & Co (MRK), Walmart (WMT), Procter & Gamble (PG), UnitedHealth Group (UNH), Johnson & Johnson (JNJ) ve Coca Cola’nın (KO) en iyi performansı gösterecek hisseler olduğuna inanıyor. 

🎯  Lehmann Livian Fridson Advisors’ın baş yatırım sorumlusu Marty Fridson, 2024’te Boston Properties (BXP), Carnival (CCL), Expedia (EXPE), Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) ve Warner Bros Discovery’nin (WBD) Muhteşem Yedili’den daha iyi bir performans göstereceğini öngörüyor.  

Haftanın Manşetleri: GM Liderliği, Starlink Uyduları, Copilot Tuşu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı