Borsa Haberleri

ABD’den Microchip Technology’e 162 Milyon Dolar Destek

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD’den Microchip Technology’e 162 Milyon Dolar Destek

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’nin tüketici ve savunma endüstrileri için önemli olan yarı iletken ve mikrokontrolör birimleri (MCU’lar) üretimini artırmak için Microchip Technology’ye (MCHP) 162 milyon dolarlık devlet hibesi vermeyi planladığını açıkladı.

Yetkililer, fonların Microchip’in ABD’deki iki fabrikasında olgun düğümlü yarı iletken çiplerin ve mikrodenetleyici birimlerinin üretimini üç katına çıkarmasını sağlayacağını söyledi.

Söz konusu bileşenler; arabalar, çamaşır makineleri, cep telefonları, internet yönlendiricileri, uçaklar ve savunma sanayii temeli için oldukça önem taşıyor. 

Ticaret Bakanı Gina Raimondo yaptığı açıklamada, desteğin “her sektörde yer alan eski yarı iletkenlere yönelik tedarik zincirini güçlendirme çabalarında anlamlı bir adım” olduğunu söyledi.

Açıklama, ABD’nin bu tür çiplerin üretimini Çin gibi yabancı kaynaklardan uzaklaştırma çabalarının da altını çiziyor. 

Henüz kesinleşmeyen hibe, Kongre’nin Ağustos 2022’de yarı iletken üretimi ve araştırmasını sübvanse etmek için onayladığı 52,7 milyar dolarlık “Chips for America” programının ikincisi olacak.

Savaş uçakları için çip üreten BAE Systems tesisine verilen 35 milyon dolarlık ilk hibe aralık ayında açıklanmıştı.

Yetkililer, Colorado’daki bir üretim tesisinin genişletilmesi için 90 milyon dolar ve Oregon’daki benzer bir tesisin genişletilmesi için 72 milyon dolardan oluşan Microchip’e verilmesi planlanan hibenin, yabancı üretime olan bağımlılığın azaltılmasına yardımcı olacağını söyledi.

ABD’den Microchip Technology’e 162 Milyon Dolar Destek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters