Microsoft

Microsoft, Windows Klavyesine Yapay Zekâ Tuşu Ekleyecek

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Microsoft, Windows Klavyesine Yapay Zekâ Tuşu Ekleyecek

Microsoft (MSFT), yapay zekâ hizmeti Copilot’u etkinleştirmek için Windows klavyesine yeni bir tuş ekliyor. Bu hamle, Windows bilgisayar klavyesinde yaklaşık otuz yıldır yapılan ilk önemli değişikliğe işaret ediyor.

Şirket, önümüzdeki günlerde CES teknoloji konferansı öncesinde Copilot tuşunun ekosistem ortaklarının yeni Windows 11 bilgisayarlarının çoğunda yer alacağını ve gelecek Surface cihazları da dahil olmak üzere şubat sonundan ilkbahara kadar olan süreçte piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Microsoft baş pazarlama sorumlusu başkan yardımcısı Yusuf Mehdi, bir blog yazısında “Yeni tuş, Copilot’u günlük yaşamınızda kusursuz hale getirmek için Windows’ta Copilot hizmeti deneyimini harekete geçirecek.” ifadelerini kullandı. 

Copilot tuşundan önceki en yeni gelişme, teknoloji devinin yaklaşık 30 yıl önce kullanıcıların Windows ile etkileşime girmesini sağlayan Windows tuşunu PC klavyesine eklemesiydi. 

Mehdi, “Bunu, Copilot’un bilgisayardaki yapay zekâ dünyasına giriş noktası olacağı Windows yolculuğumuzda başka bir dönüştürücü an olarak görüyoruz.” dedi. 

Copilot, kullanıcıların yapay zekâ yardımıyla görseller oluşturmasına, içerik yazmasına ve metin özetlemesine yardımcı oluyor. Yapay zekâ aracı, diğer özelliklerin yanı sıra kullanıcıların fikirlerini şarkılara dönüştürme gibi becerilere de sahip.

Microsoft, Copilot özelliğinin sunulması ve kullanılabilirliğinin zamanlamasının pazara ve cihaza göre değişeceğini ve oturum açmak için bir Microsoft hesabının gerekli olduğunu belirtti. 

Microsoft, Windows Klavyesine Yapay Zekâ Tuşu Ekleyecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Microsoft