Al Sinyali Veren Hisseler

2024’te Dow’un Lideri Olacak Hisseler

January 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
2024’te Dow’un Lideri Olacak Hisseler

Fed’in para politikasını bu yıl gevşeteceğine yönelik yatırımcı iyimserliği, geçen yıl Dow Jones’u istikrarlı bir şekilde yeni zirvelere taşıdı. Üstelik, Wall Street bazı üyelerin yeni yılda daha da fazla ivme kazanmasını bekliyor. 

Fed’in 2024 yılında üç kez faiz indirimine gidebileceği sinyalini vermesinin ardından aralık ayında rekor üstüne rekor kıran Dow, yalnızca aralık ayında 5%, yıllık bazda da 14%’e yakın yükseldi. 

📊 Endeksin en çok kazandıran teknoloji hisseleri Salesforce (CRM), Intel (INTC), Microsoft (MSFT) ve Apple’ın (AAPL) da yıllık bazda sırasıyla 100%, 91%, 57% ve 49% artması, Dow’daki yükselişe büyük ölçüde öncülük etti.

Dow’un genel olarak güçlü performansına rağmen analistler, endekste listeli bazı hisselerin 2024’te kazanç elde etmeye hazır olduğu görüşünde.

Biz de bu görünümde konsensüs hedef fiyatlarına göre Dow’daki en büyük potansiyel artışa sahip hisseleri taradık. İşte o isimler:

  • Chevron (CVX)
  • Nike (NKE)
  • Walt Disney (DIS)
  • Merck & Co (MRK)
  • Walmart (WMT)
  • Procter & Gamble (PG)
  • UnitedHealth Group (UNH)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Coca-Cola (KO)

🛢️ Dow’un geçtiğimiz yıl en çok kayıp yaşayan ikinci hissesi Chevron’un 2024’te en büyük kazancı elde etmesi bekleniyor. Petrol ve gaz şirketini izleyen analistlerin çoğunluğu CVX’i “AL” olarak değerlendiriyor ve 12 ay içinde hissenin 17% yükselmesini bekliyor. 

Hatta UBS analistleri, Chevron’u 2024 için favori “GÜÇLÜ AL” hissesi olarak nitelendirmişti. Benzer şekilde Wells Fargo da boğa (artış beklentisi) pozisyonu koruyarak hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yinelemişti. 

👟 Analistler ortalama olarak 2023’te 8% gerileyen Nike için de yaklaşık 16% artış öngörüyor. Atletik giyim ve ayakkabı şirketi, dijital trafikteki zayıflık ve denizaşırı ülkelerde artan makro sıkıntılardan etkilenerek yeni maliyet azaltma önlemleri açıklamış ve mali yıl için gelir görünümünü düşürmüştü.

TD Cowen analistleri, küçük rakiplerin artan aksaklıklarını gerekçe göstererek geçtiğimiz ay hissenin notunu “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” seviyesine düşürmüştü. 

Ancak NKE’nin “AL” notunu koruyan Goldman Sachs analistleri, “Aralık ayındaki güncellemenin ayılar (düşüş beklentisi) için bol miktarda yem sağladığına inanıyoruz. Daha sert bir makro ortam sonucu yavaşlayan büyüme ivmesi daha rekabetçi bir pazara işaret ediyor ve şirket, artık ileriye dönük satış ivmesi üzerinde baskı oluşturacak kilit franchise döngüsü yönetimine daha kapsamlı yaklaşıyor.” yorumunu yapıyor. 

2024’te Dow’un Lideri Olacak Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC