Borsa Haberleri

General Motors, 2023’te ABD’deki Araç Satışlarının Lideri Oldu

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
General Motors, 2023’te ABD’deki Araç Satışlarının Lideri Oldu

Geçtiğimiz yıl United Auto Workers (UAW) sendikasının grevleriyle başı derde girse de General Motors (GM), ABD’de 2023 satışlarının tahtına oturdu. 

General Motors, arz endişelerinin hafiflemesi ve talebin artmasıyla sektörün pandemiden bu yana yaşadığı en iyi yıl olan 2023’te, rakibi Toyota Motor’u (TM) geride bırakarak ABD’de en çok satışı gerçekleştiren isim oldu. 

Detroitli otomobil üreticisi, grevlerden aldığı darbeden silkinmeyi başardı ve 2023’te yıllık bazda 14,1% artışla toplam 2,6 milyon araç sattı. Toyota ise 6,6% artışla 2,25 milyon araç teslim etti. 

Wards Intelligence tarafından yayınlanan verilere göre, genel olarak ABD’de yeni araç satışları geçen yıl yaklaşık 15,5 milyon adede ulaştı ve hibritler de dahil olmak üzere elektrikli araçlar toplam satışların yaklaşık 17%’sini oluşturdu. Cox Automotive’in rakamlarına göre bu, 2019’dan bu yana en yüksek rakamdı ve 2022’de görülen yaklaşık 13,9 milyonluk satışın da üzerinde geldi. 

Araç satışlarındaki istikrarlı toparlanma, ABD ekonomisinin faiz oranlarındaki hızlı artışın yarattığı şoku resesyona girmeden atlattığı yönündeki diğer işaretleri güçlendirdi. Ancak bazı analistler, yüksek borçlanma maliyetlerinin bu yıl talebe zarar verebileceği konusunda uyardı.

Cox Automotive, “Yüksek araç fiyatları ve yüksek faiz oranları şu anda sektörün ana problemi olmaya devam ediyor.” dedi. 

General Motors, 2023’te ABD’deki Araç Satışlarının Lideri Oldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters