Borsa Yorumları

2024’te Muhteşem Yedili’yi Geride Bırakabilecek Hisseler

December 28, 2023 • 4 dakika okuma süresi
2024’te Muhteşem Yedili’yi Geride Bırakabilecek Hisseler

Atalarımız “Büyük başın derdi büyük olur” derken muhtelemen borsaları düşünmüyordu ancak geride bıraktığımız yılın yıldızı Muhteşem Yedili’nin performansını şöyle bir gözden geçirdiğimizde bu pekala geçerli bir deyiş. 

Sonuçta zirveye çıkmak zor olsa da zirvede kalmak kolay değil. 

S&P 500 bu yıl 25% değer kazansa da 2023’ün asıl kazananları, kendi rallileriyle endeksin performansını destekleyen ve Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşan Muhteşem Yedili oldu. 

Bu yedi isim arasında da hepimizin artık ezberlediği üzere 230%’luk dev bir yükseliş elde eden ve 2023’te S&P 500 şirketleri arasında en iyi performansa imza atan Nvidia öne çıktı. 

Bazı stratejistler, faiz oranlarının etkisinden yüksek değerlemelere kadar birçok faktörü öne sürerek zaman zaman büyük teknoloji rallisinin ne kadar dayanabileceğini sorguladı ancak pek çok kişi, bu kazananların 2024’te de daha iyi performans göstermeye devam edeceğine inanıyor. 

Birkaç örnek vermek gerekirse; aralık ayında Microsoft, en iyi bulut hissesi seçildi. 2024 için perakende analistleri Amazon’un gücünü övmeye devam ediyor ve teknik stratejistler, Apple’ın tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma ihtimaline işaret ediyor.

🤔 Lehmann Livian Fridson Advisors’ın baş yatırım sorumlusu Marty Fridson, bu yedi ismin yeni yıla girerken önemli bir ivmeye sahip olduğunu ve daha fazla ilerleme kaydetme şansına sahip olduğunu inkar etmiyor. Ancak hiçbirinin 2024’ün kralı olamayacağını düşünüyor.

Fridson’a göre sorun, hiçbirinin S&P 500’ün 2013’ten 2022’ye kadar geçen on yılda en iyi performansı gösteren hisselerin özelliklerine uymaması. 2020’de Tesla da dahil olmak üzere 1 numara olanların eğilimi, şu anda Muhteşem Yedili’nin tamamını hariç tutan dört ortak faktöre sahip:

🎯 Bunlardan ilki hisse fiyatlarındaki oynaklık: Son 10 yıldaki 1 numaralı hisselerin tümü çok fazla hareket etti ya da daha kesin konuşmak gerekirse, son 12 aydaki oynaklıkları, S&P 500’deki toplam getiriye göre bir önceki yılın medyan hissesinin en az 1,5’i kadar oldu.

🎯İkincisi, araştırmacı John Lee ile birlikte geliştirilen Fridson-Lee istatistiği; formülü ise basitçe en yüksek analist hisse başına kâr tahmininden Wall Street’teki en düşük tahminin çıkarılması ve yine en düşük tahmine bölünmesi. Bir hissenin bu kriteri karşılayabilmesi için Fridson-Lee istatistiğinin 18% veya daha yüksek olması gerekir.

🎯 Üçüncü olarak, kusursuz bilançoları yok ancak genellikle Moody’s tarafından Baa3 veya daha düşük ya da Standard & Poor’s tarafından BBB- veya daha düşük derecelendirmeye sahiptirler. 

🎯 Son olarak, geçtiğimiz yıllarda 1 numaralı hisse bir dev olmayıp, S&P 500’de bir önceki yılın medyan hissesinden 80% veya daha az bir piyasa değerine sahip oldu.

Birlikte ele alındığında, bu dört faktör temel olarak, bir şirketin beklenmeyeni maksimum etkiye sahip bir şekilde sunması için zemin hazırlar. Bazı yatırımcılar volatiliteden kaçınsa da çok fazla hareket olmadan üç haneli 12 aylık getiri elde edemezsiniz; aynı şekilde bir şirketin kazançları hakkında ne kadar az fikir birliği varsa, büyük bir sürpriz yapmak için o kadar fazla kıpırdama alanı vardır. 

⭐ Fridson’ın The Little Book of Picking Top Stocks adlı kitabında daha yakından incelenen tüm bu özellikler sadece beş hisse için geçerli: Boston Properties (BXP), Carnival (CCL), Expedia (EXPE), Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) ve Warner Bros Discovery (WBD)

2024’te Muhteşem Yedili’yi Geride Bırakabilecek Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s