Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Geri Dönüşü, Tüpraş’ın Dev Güneş Enerji Santrali Yatırımı

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Geri Dönüşü, Tüpraş’ın Dev Güneş Enerji Santrali Yatırımı
Google News Icon Takip Et

Sevdiklerimizle birlikte geçirmeye hazırlandığımız bayramdan önceki son hafta bir kez daha hareketli geçti.

ABD’de tüketici fiyatlarının mayısta bir önceki aya göre yatay kaldığını ancak yıllık bazda 3,3% olduğunu gösteren veriler, enflasyonun hâlâ Fed’in 2%’lik hedefinin üzerinde seyrettiğini kanıtladı. 

Ki bu veriden saatler sonra Fed’in faizleri sabit bırakmasının ardından yapılan açıklamalar, merkez bankasının politika gevşemesi için hâlâ istekli olduğunu ancak bu yıl iki yerine bir faiz indirimi öngördüğünü ima etti. 

Borsa İstanbul’da tarafında gözler Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi kararına çevrilmişti.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada borsa işlemlerine yönelik planlanan vergi düzenlemelerinin yeniden değerlendirme amacıyla bir süreliğine ertelendiğini duyurdu. Bu açıklama, piyasalarda olumlu bir hava yarattı ve hisseler üzerindeki baskıyı hafifletti.

Midas’ın sunduğu Kahve ve Borsa podcast yayınında piyasalarla ilgili değerlendirmede bulunan Selçuk Gönençler ise Borsa İstanbul’daki teknik seviyeleri yorumladı.

Selçuk Gönençler “9917 kırılmadıkça 10672 ve 10800’ler kısa vadeli hedef, 11427 ise geçtiğimiz haftadan itibaren oluşan hareketin trend hedefi olabilir” dedi. Gönençler ayrıca kısa vadeli majör riskin 10200 olduğunu vurguladı.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Geri Dönüşü, Tüpraş’ın Dev Güneş Enerji Santrali Yatırımı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

📱 Apple (AAPL) bir kez daha dünyanın en değerli şirketi konumuna ulaşarak, yapay zekâ teknolojisine hakim olma yarışında öne geçti ve Microsoft’u (MSFT) zirveden indirdi. Şirket hisselerindeki artışla piyasa değeri 3,29 trilyon dolara ulaştı. Microsoft’un piyasa değeri ise 3,24 trilyon dolarla beş ay sonra ilk kez Apple’ın gerisine düştü.

🌤︎Tüpraş (TUPRS)’ın bağlı ortaklığı Entek Enerji, Romanya’da güneş enerji santralleri projelerine sahip olan iki şirketin hisselerini devralmak üzere sözleşme imzaladı. Bu devralma işlemi, şirketlerin toplam değeri olan 32,9 milyon avro üzerinden gerçekleşti.

🤝 Zscaler (ZS), yapay zekâ destekli güvenlik inovasyonları sunmak üzere çip devi Nvidia (NVDA) ile yeni bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Bulut güvenlik şirketinin Zenith Live konferansında duyurulan ortaklığa göre Zscaler, Nvidia’nın yapay zekâ yazılım portföyünden yararlanarak kurumlara yeni kullanıcı deneyimi ve güvenlik merkezli yardımcı pilot hizmetleri sunacak.

🛡️Pera Yatırım Holding (PEHOL), savunma sanayii alanında önemli bir adım atıyor. Şirket, her çap ve kalibreden yerli ve milli silah imalatı yapan, kendi AR-GE çalışmaları ile markalaşmış ve ürünlerini 24 farklı ülkeye, özellikle ABD’ye ihraç eden bir şirketle ortaklık görüşmelerine başladığını duyurdu.

💾 MediaTek Microsoft’un yapay zekâlı bilgisayarlarında Windows işletim sistemini çalıştıracak Arm Holdings (ARM) tabanlı bir kişisel bilgisayar çipi geliştiriyor. Kaynaklar, Tayvanlı çip tasarım devi MediaTek üretimi masaüstü bilgisayar çipinin önümüzdeki yılın sonlarında piyasaya sürüleceğini söylüyor.

🛩️ Türk Hava Yolları (THYAO)  ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) indirimli kargo taşımacılığı anlaşmasını yeniledi. Buna göre, Türkiye’nin dört bir yanında üretilen ürünler, Turkish Cargo tarafından 30 ülkedeki 40 destinasyona %30’a varan indirimle taşınacak.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Geri Dönüşü, Tüpraş’ın Dev Güneş Enerji Santrali Yatırımı

🧮 Broadcom (AVGO) mali ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşmanın yanı sıra, sektör lideri Nvidia’nın izinden giderek 10’a 1 hisse bölünmesine gideceğini açıkladı. Şirket bu dönemde yıllık bazda 43% artışla 12,49 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 10,96 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistler 12,03 milyar dolar gelir ve 10,84 dolar kâr bekliyordu. 

🏭 Gersan Elektrik (GEREL), Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi projesi kapsamında 10.000 m² büyüklüğünde bir parseli bünyesine katma kararı aldı. Yapılacak yatırım, yaklaşık 20 milyon dolar tutarında.

🙅 Tesla (TSLA) ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Apple’ın OpenAI ile kurduğu ortaklık açıklamasının ardından iPhone üreticisini, Apple cihazlarını şirketlerinden yasaklamakla tehdit etti. Musk, Apple’ın işletim sistemine atıfta bulunarak, şirketin “OpenAI’ı işletim sistemi düzeyinde entegre etmesi” halinde Apple cihazlarının yasaklanacağını da ekledi.

🤝 Aselsan (ASELS), savunma sanayindeki başlıca ortaklarından Roketsan ile önemli bir iş birliğine daha imza attı. İki şirket arasında füze alt sistemleri ve arayıcı başlık üretimi konusunda toplam değeri 20.14 milyon dolar, 45.69 milyon avro ve 476 milyon TL olan sözleşmeler ve sözleşme değişiklikleri gerçekleştirildi.

🏭 Intel (INTC) İsrail’de 25 milyar dolarlık fabrika planlarını askıya aldı. Intel, Kiryat Gat’taki Fab 28 adlı üretim tesisi de dahil olmak üzere İsrail’de dört geliştirme ve üretim tesisi işletiyor. Planlanan Fab 38 fabrikasının 2028 yılında açılması ve 2035 yılına kadar faaliyet göstermesi bekleniyordu.

✍️ Europower Enerji (EUPWR) 30 milyon euroluk sözleşmeyi duyurdu. Şirket, Fransa Enerji Bakanlığı Elektrik İdaresi ile OG Köşk, Transformatör, anahtarlama, koruma ve ölçü sistemleri ekipmanları temini ve devreye alma süpervizörlüğüne yönelik önemli bir anlaşma imzaladı.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Geri Dönüşü, Tüpraş’ın Dev Güneş Enerji Santrali Yatırımı

📊 ABD’de mayıs ayına ilişkin enflasyon aylık bazda 0,1% artış beklentisinin altında, 0% olarak açıklandı. Böylece yıllık bazda enflasyon 3,4%’ten 3,3%’e geriledi.

📊 TÜFE’ye paralel olarak üretici enflasyonu (ÜFE) verisi de piyasa beklentisinin altında 2,2% olarak açıklandı. 

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Apple’ın Geri Dönüşü, Tüpraş’ın Dev Güneş Enerji Santrali Yatırımı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Wall Street’in vazgeçemediği teknoloji hisseleriyle, Morgan Stanley’nin yapay zekâya yatırım yaparak kazançlarını artırdığına inandığı favorileri yer alıyor.

🎯 Wall Street’te ortalama analist değerlemelerine göre bu hisseler teknolojinin favorileri olarak öne çıkıyor: Broadcom, Datadog (DDOG), Uber (UBER), Nvidia ve Apple. 

🎯 Morgan Stanley, bu hisselerin yapay zekâya yatırım yaparak kendilerini bu yeni atılım karşısında oldukça güçlü bir şekilde konumlandırdığına inanıyor: First Solar (FSLR), Broadcom, Meta Platforms (META), Apple ve Constellation Energy (CEG).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı