Microsoft

MediaTek’ten Microsoft’un Yapay Zekâ Bilgisayarları için Arm Temelli Çip

MediaTek’ten Microsoft’un Yapay Zekâ Bilgisayarları için Arm Temelli Çip
Google News Icon Takip Et

Tayvanlı çip tasarım devi MediaTek, Microsoft’un (MSFT) yapay zekâlı bilgisayarlarında Windows işletim sistemini çalıştıracak Arm Holdings (ARM) tabanlı bir kişisel bilgisayar çipi geliştiriyor.

Geçtiğimiz ay Microsoft, yöneticilerin tüketici bilgisayarlarının geleceği olduğunu söylediği yapay zekâ uygulamalarını çalıştırmak için yeterli güç sağlayan Arm Holdings teknolojisi ile tasarlanmış çiplere sahip yeni nesil dizüstü bilgisayarları tanıtmıştı. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre yazılım devinin planları, yaklaşık dört yıldır Mac bilgisayarlar için kendi Arm tabanlı çiplerini piyasaya süren Apple’ı (AAPL) hedef alıyor.

Ayrıca Microsoft’un Windows’u Arm için optimize etme kararı ise Intel’in (INTC) masaüstü bilgisayar pazarında uzun süredir devam eden hakimiyetini tehdit edebilir.

Kaynaklar, MediaTek üretimi masaüstü bilgisayar çipinin Qualcomm’un (QCOM) dizüstü bilgisayarlar için çip tedarikine yönelik özel anlaşmasının sona ermesinin ardından önümüzdeki yılın sonlarında piyasaya sürüleceğini söyledi. 

Çip, Arm’ın hazır tasarımlarına dayanıyor ve bu da hazır, test edilmiş çip bileşenleri kullanılarak daha az tasarım çalışması gerektiğinden geliştirmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters