Apple Haberleri

Apple ve OpenAI’a Elon Musk’tan Onay Çıkmadı

June 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Apple ve OpenAI’a Elon Musk’tan Onay Çıkmadı

Tesla (TSLA) ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, dün Apple’ın (AAPL) OpenAI ile kurduğu ortaklık açıklamasının ardından iPhone üreticisini, Apple cihazlarını şirketlerinden yasaklamakla tehdit etti.

Musk, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı bir dizi paylaşımda, Apple ve OpenAI’ın kullanıcıların bilgilerini koruyup korumayacağına dair endişelerini paylaştı.

İki şirket arasındaki yazılım entegrasyonunu “kabul edilemez bir güvenlik ihlali” olarak nitelendiren Musk, Apple’ın “gerçekte neler olup bittiğine dair hiçbir fikri olmadığını” söyledi.

Apple dün, sesli asistanı Siri’ye yönelik bir güncellemeyi de içeren, uzun zamandır beklenen yapay zekâ planlarını duyurdu. Güncellemenin bir parçası olarak Siri, OpenAI’ın popüler ChatGPT sohbet robotundan yararlanabilecek. Apple, kullanıcılardan sorularını ChatGPT ile paylaşmak için izin isteneceğini ve taleplerinin ve bilgilerinin kaydedilmeyeceğini söyledi.

Musk, “Apple’ın kendi yapay zekâsını üretecek kadar zeki olmadığı halde OpenAI’ın güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağını garanti edebilmesi son derece saçma!” dedi.

Apple’ın işletim sistemine atıfta bulunarak, şirketin “OpenAI’ı işletim sistemi düzeyinde entegre etmesi” halinde Apple cihazlarının yasaklanacağını da ekledi.

Apple ve OpenAI’a Elon Musk’tan Onay Çıkmadı

Öte yandan Apple CNBC’ye yaptığı açıklamada şirketin kendi yapay zekâsını kullandığını ve OpenAI ile entegrasyonunun isteğe bağlı bir özellik olduğunu söyledi.

Musk, doğrudan Apple CEO’su Tim Cook’un bir gönderisine yanıt verdi ve Cook “bu ürpertici casus yazılımı durdurmaya” karar vermediği sürece Apple cihazlarını şirketlerinin tesislerinden yasaklayacağını iddia etti. Şirketlerinin ziyaretçilerinden Apple cihazlarını kapıda kontrol etmelerinin isteneceğini de söyledi.

Musk’ın en büyük şirketi olan Tesla, 31 Aralık itibariyle dünya çapında 140.473 kişiyi istihdam ediyordu. Şirket bu yıl personel sayısının 10%’unu aşan işten çıkarmalar gerçekleştirdi.

Musk 2015 yılında OpenAI’ın kurucuları arasında yer aldı ve 2018 yılında yönetim kurulundan istifa etti. Son zamanlarda şirketi ve CEO Sam Altman’ı sert bir dille eleştiriyordu. Mart ayında Musk, OpenAI ve Altman’a, diğerlerinin yanı sıra, şirketin “insanlığın genel yararı için” yapay zekâ geliştirme kuruluş misyonunu terk ettikleri iddiasıyla dava açtı.

Apple ve OpenAI’a Elon Musk’tan Onay Çıkmadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC