Borsa Haberleri

Intel, 25 Milyar Dolarlık İsrail Fabrika Planından Vazgeçti

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Intel, 25 Milyar Dolarlık İsrail Fabrika Planından Vazgeçti

İsrailli finans haberleri sitesi Calcalist’in haberine göre Intel (INTC), İsrail’de 25 milyar dolarlık fabrika planlarını askıya aldı.

Haberle ilgili soru yöneltilen Intel’den yapılan açıklamada, “İsrail önemli küresel üretim ve Ar-Ge tesislerimizden biri olmaya devam ediyor ve bölgeye olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. Büyük ölçekli projeleri yönetmek, özellikle de bizim sektörümüzde, genellikle değişen zaman çizelgelerine uyum sağlamayı gerektirir. Kararlarımız iş koşullarına, piyasa dinamiklerine ve sorumlu sermaye yönetimine dayanmaktadır.” denildi.

İsrail hükümeti, aralık ayında Intel’e güney İsrail’de 25 milyar dolarlık çip fabrikası kurması için 3,2 milyar dolar hibe vermeyi kabul etmişti.

Intel daha önce yaptığı açıklamada, mevcut bir çip fabrikasının bulunduğu Kiryat Gat sahası için önerilen fabrikanın, şirketin Avrupa ve ABD’deki yatırımlarının yanı sıra “Intel’in daha dirençli bir küresel tedarik zinciri oluşturma çabalarının önemli bir parçası” olduğunu söylemişti.

Intel, Kiryat Gat’taki Fab 28 adlı üretim tesisi de dahil olmak üzere İsrail’de dört geliştirme ve üretim tesisi işletiyor. Planlanan Fab 38 fabrikasının 2028 yılında açılması ve 2035 yılına kadar faaliyet göstermesi bekleniyordu.

Intel, 25 Milyar Dolarlık İsrail Fabrika Planından Vazgeçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters