Borsa Haberleri

Broadcom 10’a 1 Hisse Bölünmesine Gidecek

Broadcom 10’a 1 Hisse Bölünmesine Gidecek
Google News Icon Takip Et

Yarı iletken üretici Broadcom (AVGO) mali ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşmanın yanı sıra, sektör lideri Nvidia’nın (NVDA) izinden giderek 10’a 1 hisse bölünmesine gideceğini açıkladı. 

Şirket bu dönemde yıllık bazda 43% artışla 12,49 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 10,96 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistler 12,03 milyar dolar gelir ve 10,84 dolar kâr bekliyordu. 

Öte yandan Broadcom’un net kârı geçen yılın aynı dönemindeki 3,48 milyar dolar seviyesinden bu çeyrek dönemde 2,12 milyar dolara düştü. 

Broadcom, yapay zekâ patlamasından yararlanan yarı iletken üreticilerinden biri çünkü cihazları teknoloji endüstrisini büyüleyen yapay zekâ uygulamalarını çalıştırabiliyor. 

Broadcom bu çeyrek dönem boyunca 3,1 milyar dolarlık satışın yapay zekâ ürünlerinden elde edilen gelire atfedilebileceğini söyledi. Örneğin şirket, TPU adı verilen kendi yapay zekâ çipini tasarlayan Google (GOOGL) ile birlikte çalışıyor.

Broadcom CEO’su Hock Tan bilanço açıklamasında “Yapay zekâ hızlandırıcılarından bahsetmişken, hiper ölçekli müşterilerimizin bu kümelerin performansını artırmak için yatırımlarını hızlandırdıklarını biliyor olabilirsiniz. Bu amaçla, bu hiper ölçekli müşterilerimiz için yeni nesil özel yapay zekâ hızlandırıcıları ile ödüllendirildik.” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca geçen yılın sonlarında 69 milyar dolara satın aldığı kurumsal yazılım şirketi VMware’den elde ettiği gelirin satış büyümesine ve yılın geri kalanı için tahminlerine katkıda bulunduğunu söyledi.

İleriye bakıldığında yarı iletken üreticisi, 2024 mali yılı boyunca yaklaşık 51 milyar dolarlık satış bekliyor; bu, şirketin önceki tahminine göre bir artışa işaret etmenin yanı sıra 50,42 milyar dolarlık konsensüs beklentilerinin biraz üzerinde geldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Broadcom