Borsa Yorumları

Wall Street Teknoloji Hisselerinden Vazgeçmiyor

Wall Street Teknoloji Hisselerinden Vazgeçmiyor
Google News Icon Takip Et

Wall Street analistlerine göre, Nvidia ve Apple gibi hisselerin bu yaz daha da yükselmek için alanı var.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, geçen hafta 2,4% değer kazanarak 2024 kazancını 14%’ün üzerine taşıdı. Ayrıca S&P 500 de haftayı 1,3%’ün üzerinde bir artışla tamamladı.

Biz de bu görünüm kapsamında Wall Street’in favorileri arasında yer alan teknoloji hisselerini inceledik:

💾 Broadcom (AVGO)

Melius Research analisti Ben Reitzes kısa bir süre önce yarı iletken üreticisini “AL” notuyla izlemeye başladı. 

Reitzes, Nvidia gibi devlerin rekabeti şiddetli olsa bile Broadcom’u “sahip olunması gereken” bir yapay zekâ hissesi olarak nitelendirdi. Broadcom, Reitzes’in uzun vadeli bir katalizör olduğunu söylediği VMware satın alımını 2023’ün sonlarında tamamladı.

AVGO da muhtemelen 2025’te döngüsel bir yükselişten faydalanacak ve VMware stratejisine çok güveniyoruz.” diyen Reitzes, Broadcom CEO’su Hock Tan’ın da etkileyici olduğunu söylüyor ve Tan’ın Broadcom’u güçlü bir yola soktuğuna inanıyor. 

Reitzes, bu yıl şimdiye kadar 26% yükselen hisse için “Sonuç olarak, AVGO’nun birkaç yıl içinde 70 doların üzerinde hisse başına kâr gücü gösterme sürecinde olduğunu düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

👨‍💻 Datadog (DDOG)

Bank of America’ya göre bulut platformu “bir sonraki yüksek kaliteli büyük hisse olarak kendini kanıtlıyor.

Analist Koji Ikeda, kısa süre önce  şirketin tüm silindirleri ateşlediğini belirterek Datadog’un “NÖTR” notunu “AL” seviyesine taşıdı.

Ikea, “Halka arzından bu yana Datadog, gelir ve işletme marjı beklentilerinde oldukça tutarlı bir artış sağlıyor.” diyor.

Ayrıca Datadog, yapay zekâdan da önemli ölçüde faydalanıyor ve analist yapay zekânın zaman içinde Datadog için “anlamlı bir büyüme itici gücü” olacağına inanıyor.

Ikeda ayrıca, müşteri talebinin güçlü olduğunu ve Datadog’un “değer önerisinin” göz ardı edilemeyecek kadar cazip olduğuna inanıyor. 

Şirketin hisseleri bu yıl %10 düştü ancak Ikeda hisse senedinin arkasında duruyor ve Datadog için “Piyasanın en iyisi.” diyor.

🚗 Uber (UBER)

Oppenheimer analisti Jason Helfstein geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, daha varlıklı tüketicilerin harcama yaptığını ve bunun Uber hisseleri için önemli bir katalizör olduğunu söyledi.

Perakende satışlar, UBER’in ana tüketicileri olan varlıklı müşteriler tarafından yönlendirilen güçlü bir alan olmaya devam ediyor.” diyen Oppenheimer, tüketici harcamalarının anlamlı bir yavaşlama belirtisi göstermediğini belirtirken, Anma Günü seyahatlerinin de güçlü olduğunu söylüyor.

Helfstein, Uber’in önündeki diğer olumlu katalizörlerin gelişmiş ulaşım çözümleri, pazar genişlemesi ve otonom teknolojideki yeni gelişmeleri içerdiğini söyledi.

Şirket hisseleri bu yıl neredeyse 13% artış gösterdi ancak Helfstein’e göre Uber “Piyasa değeri yüksek hisseler arasında en fazla yükseliş” ile cazip ve değerinin altında kalmaya devam ediyor:

Analist, “Yüksek seviyelerden gelen düzeltme cazip bir giriş noktası sağlıyor.” diye ekliyor.

🤖 Nvidia (NVDA) 

Wells Fargo analistleri, geçtiğimiz ay açıkladığı üç aylık rakamlarıyla bir kez daha analistleri hayal kırıklığına uğratmadı. Dahası, Wells Fargo şirket için hâlâ oldukça umutlu.

Hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineleyen Wells Fargo, “Nvidia’nın oyun grafik işlem birimlerindeki (GPU) rekabetçi konumu ve veri merkezi, gelişen / genişleyen yapay zekâ fırsatlarındaki büyüme fırsatlarına ilişkin olumlu duruşunu” da koruyor.

Analistler, Nvidia’yı piyasa değeri yüksek yarı iletkenler arasında en cazip seküler büyüme hikayelerinden biri olarak değerlendiriyor. 

📱 Apple (AAPL)

Goldman Sachs, “Piyasanın daha yavaş ürün geliri artışına odaklanmasının Apple ekosisteminin gücünü ve buna bağlı gelir dayanıklılığını ve görünürlüğünü maskelediğine inandığı için” AAPL’ı “AL” olarak değerlendiriyor. 

Analistlere göre şirket değerlemesi, Apple’ın tarihsel katsayısına göre – hem mutlak hem de göreceli olarak – ve teknoloji rakiplerine kıyasla cazip kalmaya devam ediyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC