Borsa Yorumları

Morgan Stanley Yapay Zekânın Ana Yatırım Olduğu Bu Hisselere “AL” Diyor

June 10, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Morgan Stanley Yapay Zekânın Ana Yatırım Olduğu Bu Hisselere “AL” Diyor

Morgan Stanley’e göre, yapay zekâya daha fazla odaklanarak bu atılımı gündeminde tutan şirketlere yatırım yapmak, yatırımcıların kazançlı günler görmelerini sağlayabilir.

Yapay zekâ devrimi, Nvidia’nın (NVDA) öncülük ettiği mevcut boğa piyasası rallisine güç verdi. Jensen Huang’ın yapay zekâya güç sağlamak için kullanılan grafik işlem birimlerinin üreticisinin hisseleri, 2023’te 239% yükseldikten sonra bu yı lda 142% değer kazandı. 

✍️ Ancak Morgan Stanley, şimdiye kadar bu yapay zekâ rallisini kaçıran yatırımcılar için henüz çok geç olmadığını söylüyor. Yakın tarihli bir notta, Edward Stanley liderliğindeki sekiz Morgan Stanley stratejistinden oluşan bir ekip, yapay zekânın işlerinde daha büyük bir rol oynamaya başladığı ve “etkinleştiriciler” olarak adlandırdıkları bir grup hissenin altını çizdi. 

Yatırım bankası, Ocak 2023’ten bu yana ana etkinleştiricilerin 100%’den fazla getiri sağladığını, buna karşılık “orta derecede yapay zekâyla ilginen” etkinleştiricilerin getirisinin yalnızca 25% olduğunu vurguladı: 

Yapay zekâ öneminin arttığı hisseleri seçmeye yönelik bu stratejinin 2024’ün geri kalanında yatırımcılar için çalışmaya devam edeceğine inanıyoruz. Bununla birlikte, bu etkinleştirici grubun güçlü bir 18 aylık performansının ardından, yatırımcıların buradan cazip bir risk/ödül bulmak için daha geniş bir ağ atmaları gerekecek.

İşte Morgan Stanley’nin yapay zekâdan faydalanan hisse seçimleri:

  • First Solar (FSLR)
  • Broadcom (AVGO)
  • Meta Platforms (META)
  • Apple (AAPL)
  • Constellation Energy (CEG)

🎯 Bu yıl şimdiye kadar 60%’a yakın değer kazanan güneş teknolojileri şirketi First Solar Morgan Stanley’nin listesinde yer alan bir isim oldu.

Hisseyi izleyen analistlerin çoğu FSLR’yi “AL” olarak değerlendirse de konsensüs hedef fiyat, önümüzdeki 12 ay içinde hissede 5% düşüş öngörüyor. Yine de geçtiğimiz hafta hem Morgan Stanley hem de Goldman Sachs First Solar için “AL” notlarını yineledi.

Goldman Sachs, “FSLR’nin görünümünde yükseliş eğilimimizi sürdürüyoruz ve çeşitli rüzgarların daha yüksek ortalama satış fiyatlarını veya potansiyel kapasite artışını destekleyebileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

🎯 Morgan Stanley ayrıca Broadcom’u da bir yapay zekâ sağlayıcısı olarak öne çıkardı. Yarı iletken üreticisi bu yıl 25%’in üzerinde yükseldi ve analistler arasında popülerliğini korumaya devam ediyor. Çoğu analist, hissede 10% artış bekleyen bir hedef fiyatla Broadcom’u “AL” olarak değerlendiriyor. 

Geçen hafta Broadcom’u en iyi seçim olarak belirleyen Bernstein analisti Stacy Rasgon, “Hisse, birçok rakibinden daha iyi bir anlatı ile tüm ‘yapay zekâ oyunları’ arasında en ucuz isimlerden biri.” dedi.

Bernstein’in yanı sıra JPMorgan Broadcom’u “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendirirken, Melius Research bu hafta hisseyi “AL” notuyla izlemeye başladı. 

Melius, Broadcom için “Üretici yapay zekânın ‘çıkarım aşamasından’ yararlanan güçlü bir portföy ile kilit segmentlerinde sürdürülebilir liderlik” yorumunu yaptı.

🎯 Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta Platforms da bir yapay zekâ etkinleştiricisi olarak adlandırıldı. Sosyal medya devinin hisseleri bu yıl yaklaşık 41% yükseldi.

Analistler hissede ezici bir çoğunlukla yükseliş eğiliminde ancak ortalama olarak konsensüs hedef fiyatına göre yalnızca 3% artış görüyorlar. Bu hafta başında Raymond James hissenin hedef fiyatını 550 dolara yükselterek META’nın 11% artabileceğini ima etti.

Analist Josh Beck, “Wall Street’in Meta’nın temel üretici yapay zekâ yapı taşlarındaki liderliğini yeterince takdir etmediğini düşünüyoruz. Minimum temel sosyal iş riskiyle karşı karşıya kalırken aynı anda birden fazla üretici yapay zekâ modelini takip etme seçeneği, META için ‘GÜÇLÜ AL’ notumuzu ve en iyi seçim tercihimizi destekliyor.” dedi. 

Morgan Stanley Yapay Zekânın Ana Yatırım Olduğu Bu Hisselere “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC