Apple Haberleri

Apple Yeniden Zirvede: Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Apple Yeniden Zirvede: Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu
Google News Icon Takip Et

Apple (AAPL) bugün bir kez daha dünyanın en değerli şirketi konumuna ulaşarak, yapay zeka teknolojisine hakim olma yarışında öne geçti ve Microsoft’u (MSFT) zirveden indirdi.

Şirketin hisseleri bugün yaklaşık 4%’lük bir artışla 215,04 dolara yükselerek 3,29 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Microsoft’un piyasa değeri ise 3,24 trilyon dolarla beş ay sonra ilk kez Apple’ın gerisine düştü.

Hisselerdeki bu artış, teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın enflasyonun düştüğüne dair yeni verilerle rekor seviyeye ulaşmasıyla gerçekleşti.

Apple hisseleri, birçok analistin iPhone satışlarını güçlendireceğini söylediği, cihazları için bir dizi yapay zekâlı özellik ve yazılım geliştirmelerini açıklamasından bir gün sonra, bir önceki seansta 7%’den fazla değer kazanmıştı.

Pazartesi günü Apple’ın yıllık geliştirici konferansında CEO Tim Cook da dahil olmak üzere yöneticiler, sesli asistan Siri’nin mesajlar, e-postalar, takvim ve üçüncü taraf uygulamalarla nasıl etkileşime girebileceğini açıkladı.

Wedbush Securities’ten Michael James, “Apple’ın yapay zekâ teknolojisi açısından geride kaldığına dair tüm bu sorular Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda yanıtlandı. Gelecek iPhone’lara entegre edilecek yapay zeka özellikleriyle ilgili bazı ayrıntılar, önemli bir yükseltme döngüsü için talep olacağını çok açık bir şekilde ortaya koydu.” yorumunu yapıyor.

Teknoloji devinin yapay zekâ alanında Microsoft ve Google’ın sahibi Alphabet (GOOGL) gibi rakiplerinin gerisinde kalması, hisselerinin bu yıl bu isimlere kıyasla daha düşük performans göstermesinin bir nedeni.

Ancak Apple’ın mayıs ayında üç aylık sonuçlar ve tahminler için piyasa beklentilerini aşması ve 110 milyar dolarlık rekor bir geri alım planını açıklamasının ardından zayıf hisse performansına ilişkin endişelerin bir kısmı azaldı.

Apple’ın hisseleri bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 12% yükselirken, Microsoft yaklaşık 16% ve Alphabet yaklaşık 28% değer kazandı. Geçen hafta Apple’ın piyasa değerini kısa süreliğine geçen yapay zekâ çipleri lideri Nvidia (NVDA) ise bu yıl 154%’lük büyük bir artış gösterdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters