Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Amazon-Microsoft, Teknoloji Bilançoları ve Ernie 4

October 20, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Amazon-Microsoft, Teknoloji Bilançoları ve Ernie 4

Neredeyse hepimizin favori mevsimi olan yaz bitse de şimdi sıcak kahvelerimizi yudumlayıp ağaçlardan düşen yaprakları izleyebileceğimiz sonbaharı selamlama zamanı. 

Hafta içleri iş yoğunluğu ve gündelik koşturmacalardan vakit bulup gündemde ne var ne yok bakmaya fırsat bulamamış olabilirsin. Öyleyse hiç merak etme çünkü kaçırdığın önemli ne var ne yok tüm haberleri senin için derledik. Dilersen haftanın en önemli olaylarına beraber bakalım. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Amazon-Microsoft, Teknoloji Bilançoları ve Ernie 4

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine şirketlerin yeni girişimleri damga vurdu. Ayrıca iş anlaşmalarının da tamamlanacağı beklentileri bir kez daha artarken bazı şirketler de bir dizi yenilik açıkladı. Öte yandan bu hafta start veren bilanço sezonunda bazı şirketler yatırımcılarının yüzünü güldürürken, diğerleri hayal kırıklığına uğrattı.

⭐ Geçtiğimiz hafta bankaların damgasını vurduğu bilançolar, bu hafta büyük teknoloji isimleriyle devam etti: Tesla (TSLA) ve Netflix (NFLX). 

  • Tesla’nın üçüncü çeyrek bilançosu sevenlerini mutlu etmedi! Net kâr bir önceki yıla göre 37% düşüşle 2,3 milyar dolar oldu. Bu, Tesla’nın son iki yıldaki en düşük kârı oldu. Ayrıca Tesla’nın üçüncü çeyrek geliri, bir önceki yıla göre 9% artışla 23,4 milyar dolara ulaştı ancak yine de beklenen 24,1 milyar doların altında kaldı. (Tesla bilançosuna ilişkin detaylı raporu buradan inceleyebilirsin.)
  • 2023 3. çeyrek bilançosunu açıklayan dünyanın en popüler yayın platformu Netflix, yatırımcılarını sevindirdi. Netflix geliri analist beklentilerini aşmasının yanı sıra abone sayısı da belirgin bir şekilde arttı. Şirketin abone sayısı, 5,5 milyon olan konsensüs beklentilerini aştı. Artan abone sayısı ve güçlü fiyatlandırma yönetimi sayesinde ise net kâr ve hisse başına kâr 20% yükseldi. (Netflix’in detaylı bilançosunu raporumuzdan inceleyebilirsin.)

🤝 Microsoft (MSFT), ezeli rakiplerini iş ortaklarına dönüştürecek bir mega anlaşma ile Amazon’u (AMZN), 365 bulut araçlarının önemli bir müşterisi haline getirmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre, e-ticaret devi bir milyondan fazla Microsoft 365 lisansını güvence altına almak için beş yıl boyunca 1 milyar dolardan fazla taahhütte bulundu. 

📱 Apple’ın (AAPL) geçtiğimiz aylarda satışa sunduğu iPhone 15’i, Çin’de selefinden çok daha kötü satıyor. Bu durum, inatçı zayıf tüketimin yanı sıra Huawei Technologies gibi rakiplerin ülkedeki yükselişini yansıtıyor. Counterpoint Research’ün rakamlarına göre, Apple’ın amiral gemisi cihazının satışları, piyasaya sürüldükten sonraki ilk 17 gün içinde iPhone 14’e kıyasla 4,5% düştü. 

Haftanın Manşetleri: Amazon-Microsoft, Teknoloji Bilançoları ve Ernie 4

🤖 Çinli internet arama devi Baidu (BIDU) OpenAI’ın ChatGPT-4 modeline potansiyel bir rakip olma niteliği taşıyan yeni üretici yapay zekâ modeli Ernie 4.0’ı piyasaya sürdü. Baidu CEO’su Robin Li, Ernie Bot’un Ernie 4.0 tarafından desteklenen çeşitli becerilere sahip olduğunu belirtti. Bu beceriler arasında karmaşık ve dağınık insan isteklerini anlamak ve cevap vermek, gizli mesajları yorumlamak; metin, resim ve videolar dahil olmak üzere içerik oluşturmak ve dahası yer alıyor. 

🚗 General Motors (GM), Michigan’daki bir fabrikasında üretimi en az bir yıl ertelediğini duyurdu. Şirket, bu hamlesiyle “sermaye yatırımlarını daha iyi yönetmek” ve yeni elektrikli araçları daha kârlı hale getirmek için iyileştirmeler uygulamayı amaçlıyor. GM, Orion Assembly fabrikasında yeni nesil elektrikli araçlarının üretimine gelecek yıl yerine 2025’in sonlarında başlamayı planlıyor. Fabrika şu anda GM’nin bu yılın sonunda üretimini durduracağı Chevrolet Bolt EV modellerini üretiyor.

ABD, Çin’in gelişmiş yarı iletken teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan yeni ihracat kısıtlamaları açıklamaya hazırlanıyor. Yeni kısıtlamalar, Nvidia’nın (NVDA) A800 ve H800 çiplerini de hedef alacak. Yeni kurallar ayrıca şirketlerin kontrol edilen eşiğin altına düşen çipleri satmadan önce ABD hükümetine bildirimde bulunmalarını gerektiriyor.

📉 Rite Aid (RAD) 11. bölüm iflas başvurusunda bulundu. Ayrıca üst yönetimde değişikliğe giden eczane zincirinin bu kararları, ABD opioid krizindeki rolü nedeniyle karşı karşıya olduğu davaları durdurmak için bir hamle olarak nitelendiriliyor. Rite Aid, bazı kredi kuruluşlarından 3,45 milyar dolarlık yeni finansman taahhüdü aldığını ve bunun iflas süreci boyunca kendisini desteklemek için yeterli likidite sağlayacağını söyledi.

🫶 Analist Favorileri

Bu haftanın analist favorileri arasında teknolojiden yarı iletkenlere, enerjiden finansa birçok şirket yer alıyor. 

Haftanın Manşetleri: Amazon-Microsoft, Teknoloji Bilançoları ve Ernie 4

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Evercore’un favori yapay zekâ isimlerinin yanı sıra Wall Street’in dalgalı piyasalar için önerdiği piyasa değeri küçük hisseler yer alıyor. 

🎯 Evercore analisti Julian Emanuel, Alphabet (GOOGL), Nvidia (NVDA), JPMorgan Chase (JPM), Eaton (ETN), Booking Holdings (BKNG), MongoDB (MDB), T. Rowe Price (TROW), Arista Networks (ANET), CarMax (KMX) ve Pure Storage’ın (PSTG) üçüncü çeyrek bilanço sezonunda yapay zekâ uygulamalarından faydalanmaya hazır olduğunu düşünüyor.

🎯 Morningstar Equity Research’ün en cazip ABD segmenti olarak gördüğü küçük sermayeli hisseler arasında, bu isimler izlendikleri analistlerin en az 60%’ından “AL” notuna sahip: Array Technologies (ARRY), Shoals Technologies (SHLS), Arrowhead Pharmaceuticals (ARWR), Beam Therapeutics (BEAM), Schrodinger (SDGR), Bowlero (BOWL), Life Time Group Holdings (LTH), Livent (LTHM) ve Quaker Houghton (KWR).

Haftanın Manşetleri: Amazon-Microsoft, Teknoloji Bilançoları ve Ernie 4

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı