Borsa Haberleri

ABD’nin Çin’e Yönelik İhracat Kısıtlamalarıyla Çip Hisseleri Geriledi

October 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ABD’nin Çin’e Yönelik İhracat Kısıtlamalarıyla Çip Hisseleri Geriledi

ABD’nin Çin’in gelişmiş yarı iletken teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan ihracat kısıtlamalarının bir parçası olarak, Nvidia’nın (NVDA) Çin pazarı için ürettiği çiplerin satışını engelleyecek yeni açıklamaları, başta Nvidia olmak üzere yarı iletken hisselerinde düşüşe neden oldu. 

Bloomberg’ün üst düzey bir ABD yetkilisine dayandırdığı haberine göre yeni kısıtlamalar, Nvidia’nın A800 ve H800 çiplerini hedef alacak. Bunlar, ABD’nin Ekim 2022’de ilk kısıtlamalarını açıklamasının ardından şirket tarafından Çin’e ihraç edilebilmeleri için oluşturulan çiplerdi.

Habere göre yeni kurallar ayrıca şirketlerin kontrol edilen eşiğin altına düşen çipleri satmadan önce ABD hükümetine bildirimde bulunmalarını gerektiriyor.

Güncellenen kısıtlamalar; akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve elektrikli araçlar gibi tüketici ürünlerinde kullanılmak üzere Çinli şirketlere gelişmiş ticari çiplerin satışına genel olarak izin veriyor. 

Ancak ABD hükümetinin yapay zekâ veri merkezlerinde kullanılanlar gibi en gelişmiş tüketici çiplerini sınırlayacağı ve en ileri teknolojinin hemen gerisindeki belirli çip çeşitlerine bir bildirim süreci uygulayacağı belirtildi.

Söz konusu gelişmenin ardından Nvidia 6%, Advanced Micro Devices (AMD), Broadcom (AVGO) ve Marvell Technology (MRVL) 3%, ASML Holdings (ASML) 2,5% ve Qualcomm (QCOM) 2% değer kaybetti.

ABD'nin Çin'e Yönelik İhracat Kısıtlamalarıyla Çip Hisseleri Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha