Borsa Yorumları

Bu Yapay Zekâ Şirketlerinin Gelirleri Artıyor, Hisseler Yükseliyor

October 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu Yapay Zekâ Şirketlerinin Gelirleri Artıyor, Hisseler Yükseliyor

Evercore ISI, üçüncü çeyrek bilanço sezonu başlarken yapay zekâ uygulamalarından faydalanmaya hazır olduğunu söylediği bazı hisseler sunuyor.

Yükselen hazine tahvili faizleri, artan petrol fiyatları ve Orta Doğu’daki savaş gibi süregelen makroekonomik zorluklar, üçüncü çeyrek bilançoları döneminde göz korkutucu bir zemin oluşturabilir. 

Ancak Evercore ISI’ya göre, yapay zekâ odaklı ve hisse başına kâr revizyonları yukarı yönlü olan şirketler daha iyi performans gösterecek şekilde konumlanmış.

Portföy stratejisti Julian Emanuel; “Makro sorunlarla dolu bir ortamda, gelir artışı sağlamak için en iyi şekilde konumlanan ve üretici yapay zekâyı kurumsal DNA’larına dahil etme planını ifade eden şirketler, daha iyi performans gösterebilir.” diyor. 

Emanuel, saf teknoloji ve iletişim hizmetleri isimlerinin yanı sıra, finans sektörünü de verimliliği artırmak için yapay zekâdan yararlanmaya hazır en iyi alanlardan biri olarak görüyor.

🚀 İşte Evercore ISI listesine giren şirketlerden bazıları:

  • Alphabet (GOOGL)
  • Nvidia (NVDA)
  • JPMorgan Chase (JPM)
  • Eaton (ETN)
  • Booking Holdings (BKNG)
  • MongoDB (MDB)
  • T. Rowe Price (TROW)
  • Arista Networks (ANET)
  • CarMax (KMX)
  • Pure Storage (PSTG)

⚡️ Popüler teknoloji isimleri Alphabet ve Nvidia’nın, 2023’ün yapay zekâ destekli borsa yükselişindeki baskın rolleri göz önüne alındığında, bu listede olmaları şaşırtıcı değil. 

Nvidia hisseleri ocak ayından bu yana üç kattan fazla artarken, Google ve YouTube’un ana şirketi Alphabet 57% yükseldi. Evercore ISI, arama devinin üretici yapay zeâya %44 oranında maruz kaldığını tahmin ediyor.

Ancak Emanuel, teknoloji dışında farklı sektörlerde bir dizi başka yapay zekâ faydalanıcısı olduğunu düşünüyor.

💸 Bunlar arasında, yıl başından bu yana 10% yükselen JPMorgan Chase de yer alıyor. Hisse, ülkenin en büyük bankasının daha yüksek bir faiz oranı ortamında kâr beklentilerini aşması ve beklenenden daha fazla faiz geliri açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta değer kazandı. 

Bir diğer potansiyel yapay zekâ kazananı da bu teknolojiye 29% maruz kalan Eaton. Evercore ISI, bu yıl yaklaşık 34% artan güç yönetimi şirketinin, yapay zekânın sanayi sektöründe devrim yaratmasından faydalanmak için iyi bir konuma sahip olduğunu düşünüyor.

Emanuel, “ETN’nin elektrik işi, toplam şirket satışlarının ve gelirlerinin 70%-75%’i ile hissede itici güç konumunda. Veri merkezleri tek başına toplam elektrik satışlarının 21%’ini ve toplam şirket satışlarının 15%’ini oluşturuyor.” diyor.

Bu Yapay Zekâ Şirketlerinin Gelirleri Artıyor, Hisseler Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC