Borsa Haberleri

Apple’ın iPhone 15’leri Çin’de Hayal Kırıklığına Uğrattı

October 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Apple’ın iPhone 15’leri Çin’de Hayal Kırıklığına Uğrattı

Apple’ın (AAPL) geçtiğimiz aylarda satışa sunduğu iPhone 15’i, Çin’de selefinden çok daha kötü satıyor. Bu durum, inatçı zayıf tüketimin yanı sıra Huawei Technologies gibi rakiplerin ülkedeki yükselişini yansıtıyor.

Counterpoint Research’ün rakamlarına göre, Apple’ın amiral gemisi cihazının satışları, piyasaya sürüldükten sonraki ilk 17 gün içinde iPhone 14’e kıyasla 4,5% düştü. 

Edison Lee liderliğindeki Jefferies analistleri de Huawei’nin Mate 60 Pro’sunun sürpriz çıkışıyla Apple’ı geride bırakmasının ardından, iPhone 15’in satışlarının bir önceki modele göre daha da keskin bir şekilde çift haneli bir yüzdeyle düştüğünü belirtti. 

Bu iki rapor, son on yılın en zayıf akıllı telefon talebi ve aşırı ısınan modellerin yarattığı tepkiyle boğuşan Apple için potansiyel bir darbe anlamına geliyor. İlk tahminler doğruysa, mevcut rakamlar Oppo ve Vivo gibi yerel isimlerin Asyalı tüketicileri cezbetmeye başladığı 2018’den bu yana iPhone’un Çin’deki en kötü çıkışlarından birini temsil ediyor.

Counterpoint araştırma direktörü Jeff Fieldhack, “ABD şu anda yeni iPhone için arka arkaya iyi satışların görüldüğü güçlü bir pazar.  Bu, dünyanın en büyük iPhone pazarından gelen olumlu bir işaret. Bu da Çin’deki rakamların acısını biraz olsun hafifletiyor.” diyor. 

Apple hisseleri piyasa öncesi işlemlerde 1,7%’ye kadar düştü.

Apple’ın iPhone 15’leri Çin’de Hayal Kırıklığına Uğrattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg