Borsa Haberleri

GM, 2025’e Kadar Elektrikli Araç Üretimini Durduruyor

October 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
GM, 2025’e Kadar Elektrikli Araç Üretimini Durduruyor

General Motors (GM), “sermaye yatırımlarını daha iyi yönetmek” ve yeni elektrikli araçları daha kârlı hale getirmek amacıyla iyileştirmeler uygulamak için, Michigan’daki bir fabrikasında elektrikli kamyonların üretimini en az bir yıl ertelediğini duyurdu.

GM, Detroit’in banliyösündeki Orion Assembly fabrikasında yeni nesil elektrikli araçlarının üretimine gelecek yıl yerine 2025’in sonlarında başlamayı planlıyor. Fabrika şu anda GM’nin bu yılın sonunda üretimini durduracağı Chevrolet Bolt EV modellerini üretiyor.

GM, 2025’e Kadar Elektrikli Araç Üretimini Durduruyor

Bu gecikme, geleneksel otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara geçme yönündeki milyarlarca dolarlık iddialı planları için potansiyel sorunların en son işaretlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Üretilmesi ve satın alınması maliyetli olan elektrikli araçların benimsenmesi, birçok kişinin beklediğinden daha yavaş oldu.

Bir GM sözcüsüne göre, planlardaki değişiklik şirketin United Auto Workers sendikası ile süregelen sözleşme görüşmeleri ile bağlantılı değil. Bununla birlikte, tartışmalı görüşmeler elektrikli araçları da etkileme potansiyeli taşıyor ve şirketin mevcut sözleşme tekliflerinin geçmiş yıllara göre daha pahalı olması bekleniyor. 

Üretim gecikmesi, GM’nin daha önce açıkladığı ve 2022’den 2024 ortasına kadar Kuzey Amerika’da 400 bin elektrikli aracın kümülatif üretimini de içeren hedeflerinin sorgulanmasına neden oluyor. GM’nin ayrıca 2035 yılına kadar tüketicilere özel elektrikli araçlar sunma hedefi de var.

GM, 2025’e Kadar Elektrikli Araç Üretimini Durduruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC