Borsa Yorumları

Wall Street, Dalgalı Piyasalar için Küçük Sermayeli Hisseleri Öneriyor

October 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street, Dalgalı Piyasalar için Küçük Sermayeli Hisseleri Öneriyor

Piyasa değeri küçük hisseler, hem FED baskısı hem de jeopolitik belirsizliğin hüküm sürdüğü piyasalarda geçen hafta yatırımcıların radarındaydı. Russell 2000 endeksi, temmuz ortasından bu yana ilk kez beş gün üst üste kazanç elde etti.

Öte yandan yatırımcılar; Hazine tahvili getiriler yükseldikçe, İsrail-Gazze savaşı devam ettikçe ve petrol fiyatları arttıkça yıl sonuna doğru daha fazla dalgalanmaya hazırlanıyor.

Bu nedenle bazı fon yöneticileri ve analistlere göre, yatırımcılar özellikle artan volatilitenin tam ortasında bu varlık sınıfını göz önünde bulundurmak isteyebilir.

🎯 Satori Fund’ın kurucusu ve kıdemli portföy yöneticisi Dan Niles, “Temel tüketici hisselerinde ve Russell 2000 hisselerinde ağırlıktayız. Özellikle jeopolitik riskler nedeniyle şu andan yıl sonuna kadar bu hisselerde olmak istiyorum.” diyor. 

Citi ise 9 Ekim tarihli bir notunda, uzun vadeli faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle hisselerin genel olarak zayıfladığını ancak kaliteli ve kârlı küçük ve orta ölçekli şirketlerin cazip göründüğünü söyledi.

🎯 Citi Global Wealth’in baş yatırım yetkilisi David Bailin liderliğindeki analistler, “Bize göre, küçük sermayeli değerlemeler, günümüzün yüksek faiz ortamına göre ayarlandığında bile çekirdek portföyler için cazip bir giriş noktası sağlayabilir. Pasif endekslerde bulunan düşük kaliteli şirketlerden kaçınırken, piyasa değeri yüksek şirketlerin rallisinde geride kalan yüksek kaliteli küçük şirketlere odaklanılmasını öneriyoruz.” diyor.

Citi’nin yanı sıra Morningstar da küçük sermayeli şirketlerin şu anda “fiyat/kazanç perspektifinden 20 yıldır herhangi bir noktada olduğundan daha ucuz” olduğunu belirtiyor.

🎯 Analistler 30 Eylül tarihli bir notta “Morningstar Equity Research şu anda küçük sermayeli hisseleri en cazip ABD segmenti olarak görüyor.” dedi. 

Bu kapsamda piyasa değeri küçük şirketler arasında; izlendikleri analistlerin en az 60%’ından “AL” notuna sahip, hedef fiyatları en az 50% artışa işaret eden, piyasa değeri en az 1,5 milyar dolar seviyesinde ve en az 5 analistin izlediği hisselerden oluşan bir liste derledik:

  • Array Technologies (ARRY)
  • Shoals Technologies (SHLS)
  • Arrowhead Pharmaceuticals (ARWR)
  • Beam Therapeutics (BEAM)
  • Schrodinger (SDGR)
  • Bowlero (BOWL)
  • Life Time Group Holdings (LTH)
  • Livent (LTHM)
  • Quaker Houghton (KWR)

Wall Street, Dalgalı Piyasalar için Küçük Sermayeli Hisseleri Öneriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha