Amazon

Amazon, 1 Milyar Dolarlık Bir Anlaşmayla Microsoft Müşterisi Olacak

October 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, 1 Milyar Dolarlık Bir Anlaşmayla Microsoft Müşterisi Olacak

Microsoft (MSFT), ezeli rakiplerini iş ortaklarına dönüştürecek bir mega anlaşma ile Amazon’u (AMZN), 365 bulut araçlarının önemli bir müşterisi haline getirmeye hazırlanıyor.

Insider tarafından incelenen belgeler ve konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre, e-ticaret devi bir milyondan fazla Microsoft 365 lisansını güvence altına almak için beş yıl boyunca 1 milyar dolardan fazla taahhütte bulundu. Söz konusu kişiler, bu lisansların hem Amazon kurumsal çalışanları hem de ön saflarda yer alan çalışanlar tarafından kullanılmasının beklendiğini söyledi.

Söz konusu kaynaklar, Amazon’un Microsoft’un Office ürünlerinin yerel, şirket içi bir sürümünü kullandığını ancak Microsoft’un bulut tabanlı verimlilik araçlarından oluşan 365 paketine geçmeyi planladığını açıkladı. 

Amazon’un yeni sistemleri kasım ayı başında kurmaya başlaması bekleniyor. Bu süre, Microsoft’un 365 uygulama paketinin yapay zekâ özelliklerine sahip yeni bir sürümünü yayınladığı zamana denk geliyor. Kaynaklar, Amazon çalışanları için tam geçişin 2024 yılının başlarında gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.

Böylesine dev bir anlaşma, büyük bir planlama ve bulut kaynaklarının tahsisini gerektiriyor. Söz konusu kaynaklara göre, Microsoft’un Office ve güvenlik organizasyonları içindeki gruplar talebi karşılamak için ölçek büyütmeye başlayacak.

Bu Amazon için radikal bir hamle, Microsoft için ise büyük bir kazanç olacak. Bu iki şirket birbirlerinin ezeli rakipleri ve nadiren birlikte çalışıyorlar ya da birbirlerine bu ölçekte iş veriyorlar.

Amazon, 1 Milyar Dolarlık Bir Anlaşmayla Microsoft Müşterisi Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Insider