Borsa Haberleri

Baidu’dan ChatGPT’ye Rakip Sohbet Robotu: Ernie 4

October 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Baidu’dan ChatGPT’ye Rakip Sohbet Robotu: Ernie 4

Çinli internet arama devi Baidu (BIDU) OpenAI’ın ChatGPT-4 modeline potansiyel bir rakip olma niteliği taşıyan yeni üretici yapay zekâ (Gen AI) modeli Ernie 4.0’ı piyasaya sürdü.

Baidu Kurucu Ortağı, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robin Li, şirketin yıllık amiral gemisi etkinliği Baidu World 2023’te Ernie 4.0’ı ve diğer AI uygulamalarını tanıttı. Şirket tarafından yapılan açıklamada Li, “Ernie 4.0, anlama, üretme, muhakeme ve bellekte büyük ölçüde geliştirilmiş performansla tam bir güncelleme aldı.” dedi.

Li, Ernie Bot’un Ernie 4.0 tarafından desteklenen çeşitli becerilere sahip olduğunu belirtti. Bu beceriler arasında karmaşık ve dağınık insan isteklerini anlamak ve cevap vermek, gizli mesajları yorumlamak; metin, resim ve videolar dahil olmak üzere içerik oluşturmak ve dahası yer alıyor. 

Baidu’nun, Baidu Drive ve Baidu Maps de dâhil olmak üzere tüm ürünlerinde Gen AI entegrasyonunun yer aldığı belirtilirken, Baidu haritasının artık kullanıcıların Ernie tarafından desteklenen doğal dil sorgularıyla işlevlere erişimine izin verdiği de vurgulandı.

Baidu’dan ChatGPT’ye Rakip Sohbet Robotu: Ernie 4

Gen AI hizmetleri, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın ChatGPT’sinin geçen yıl piyasaya sürülmesinden bu yana dünyayı kasıp kavuruyor. Şirketler, içerik ve görüntü oluşturma gibi hizmetler sağlayabilen kendi yapay zekâ sistemlerini piyasaya sürmek için adeta yarış içinde.

Alphabet’in (GOOGL) Bard’ı, Alibaba’nın (BABA) Tongyi Qianwen ve Tongyi Wanxiang’ı, OpenAI’ın metinden görüntüye yapay zeka aracı DALL-E 3, Meta Platforms’un (META) AudioCraft, SeamlessM4T ve Llama 2’si ve Getty Images’ın (GETY) Generative AI by Getty Images adlı modelleri bunlardan bazıları.

Baidu’dan ChatGPT’ye Rakip Sohbet Robotu: Ernie 4

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha