Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Microsoft Liderliği, Çip Açıklamaları, J&J Hamlesi

Haftanın Manşetleri: Microsoft Liderliği, Çip Açıklamaları, J&J Hamlesi
Google News Icon Takip Et

Hâlâ zaman zaman güneşli günlerin tadını çıkarabildiğimiz için sevinsek de artık kış mevsiminin soğuk günlerine doğru adım adım ilerliyoruz.

Çoğumuzun yılbaşı tatili, karlı dağ manzaraları, rengarenk atkılar, bereler ve şemsiyelerle özdeşleştirdiği kış mevsimi yeni sonların ve yeni başlangıçların da habercisi gibi… 

Oldukça inişli çıkışlı geçirdiğimiz bir 2023’ün ardından yeni yıla yeni umutlarla giriş yaptık. Yılın ilk haftası, adeta bir önceki yıla yakışır bir şekilde birçok gelişmeye sahne oldu.

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Microsoft Liderliği, Çip Açıklamaları, J&J Hamlesi

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine başta teknoloji devleri olmak üzere şirketlerin yeni açıklamaları damga vurdu. Ayrıca bazı şirketlerin yeni anlaşmaları da hisseleri dalgalandırdı. 

🥇 Microsoft (MSFT) iPhone üreticisinin artan talep endişeleri nedeniyle 2024’e son yılların en kötü başlangıcını yapmasının ardından, dünyanın en değerli şirketi konumuna ulaşarak Apple’ı (AAPL) geride bıraktı. Washington merkezli Microsoft hisseleri, üretici yapay zekâdan para kazanma yarışındaki liderliğinin yatırımcı desteğini artırmasıyla yükselerek şirketin piyasa değerini 2,888 trilyon dolara taşıdı. Apple, 2,887 trilyon dolarlık piyasa değerine geriledi ve şirketin değerlemesi, 2021’den bu yana ilk kez Microsoft’un değerlemesinin altına düştü.

Haftanın Manşetleri: Microsoft Liderliği, Çip Açıklamaları, J&J Hamlesi

💻 Nvidia (NVDA) bu hafta açıkladığı yeni çipleri ve ortaklıklarının ardından piyasa değerine 2024’te 130 milyar dolar ekledi. GeForce RTX 40 Super serisi masaüstü grafik kartlarının lansmanıyla yapay zekâ dalgasını CES 2024’e taşıyan şirketin üst düzey RTX 4080 Super, RTX 4070 Ti Super ve RTX 4070 Super’den oluşan serisi, öncelikle oyunlar için tasarlandı. Ancak Nvidia bu çipleri aynı zamanda yapay zekâ güç merkezlerinin kadrosu olarak da sunacak. Şirket ayrıca otomobil ve sağlık sektörlerinde de yeni anlaşmalar açıkladı. 

💊 Johnson & Johnson (JNJ) portföyünü diğer ilaç üreticilerinin de ilgi gösterdiği bir alan olan kanser terapilerine doğru genişletmek amacıyla kanser ilaçları üzerinde çalışan Ambrx’i (AMAM) satın alacağını açıkladı. J&J, Ambrx’e hisse başına 28 dolar ödeyecek ve bu da hissenin son kapanışına göre yaklaşık 105%’lik bir primi temsil ediyor. Ambrx, antikor ilaç konjugatları (ADC) adı verilen ve araştırmacılar tarafından kanser hücrelerini hedef alan ve sağlıklı dokuya verilen zararı en aza indiren ilaç sınıfına ait tedaviler geliştiriyor.

🚁 Xpeng (XPEV) görünüşe göre hem karada hem de havada lider olmaya kararlı. Şirketin alt kuruluşu XPeng Aeroht, Las Vegas’ta düzenlenen CES teknoloji fuarında tanıttığı yeni “uçan arabası” için bu yılın sonlarına doğru siparişler almaya başlayacağını ve araç teslimlerine 2025 gibi erken bir tarihte başlayabileceğini açıkladı. Şirket, aracın ilk olarak Çin’de 140 bin dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağını ve müşterilerin ilk olarak aracı önceden belirlenen alanlarda uçurabileceğini söyledi. 

Haftanın Manşetleri: Microsoft Liderliği, Çip Açıklamaları, J&J Hamlesi

🪙 USDC isimli stablecoin’in arkasındaki şirket olarak bilinen Circle Internet Financial, halka arz başvurusu yaptığını açıkladı. Değeri dolara sabitlenen bir stablecoin olan USDC’yi ihraç ve kontrol eden şirket, halka arz başvurusunda satmayı planladığı hisse miktarını veya hisselerin kaç dolardan satılacağını belirtmedi. 

🚗 Qualcomm (QCOM) şirketin gelir akışlarını çeşitlendirmeye devam ederken yapay zekâyı otomobil de dahil olmak üzere her alana yaymaya çalışıyor. San Diego merkezli yarı iletken üreticisi, Snapdragon Digital Chasis ürününü elektrikli araçlara üretici yapay zekâ entegre etmek için kullandığını, dijital kokpitlerin ve gelişmiş sürücü yardımı ve otomatik sürüş sistemleri de dahil olmak üzere bağlantılı araç teknolojilerinin etkinleştirilmesine yardımcı olduğunu açıkladı. Şirket, 2026 yılına kadar otomobil gelirlerinde 4 milyar dolar ve 2030 sonuna kadar da 9 milyar dolar elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

🫶 Analist Favorileri

Analistler bu hafta teknolojiden yarı iletkenlere, biyoteknolojiden müşteri hizmetlerine birçok hisse önerdi. 

Haftanın Manşetleri: Microsoft Liderliği, Çip Açıklamaları, J&J Hamlesi

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Morgan Stanley’nin yatırımcıların “mutlaka sahip olunması gereken hisseler” olarak tanımladığı isimlerle, Wall Street’e göre düşmesine rağmen önümüzdeki günlerde kazanmaya hazır 6 hisse yer alıyor. 

🎯 Morgan Stanley, T-Mobile (TMUS), Spotify (SPOT) ve Howmet Aerospace’in (HWM) kaçırılmaması gereken cazip fırsatlar olarak görüyor. 

🎯 Evercore stratejistleri, Russell 1000’deki hisse senetlerini tarayarak bu isimlerin düşüş yaşayan ancak iyi bir kazanç gücüne sahip olduğunu düşünüyor: Citigroup (C) Comcast (CMCSA), Trex (TREX), PPG Industries (PPG), Paychex (PAYX), Qorvo (QRVO).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı