Nvidia

Nvidia Neden Rekor Seviyede Kapandı?

January 9, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Nvidia Neden Rekor Seviyede Kapandı?

Dünyanın en değerli çip üreticisi Nvidia (NVDA) dün 6,4% yükselerek rekor seviyesine ulaştı ve 522,53 dolarda kapandı. Peki neden?

Şirket dün, yapay zekâ alanındaki gücünü koruyacak bir dizi açıklama yaptı. Consumer Electronics Show’da (CES) yeni çiplerini tanıtan Nvidia ayrıca JPMorgan Chase’in sağlık konferansında yeni işbirlikleri açıkladı. Çip devi ayrıca elektrikli araç sektöründe de yeni anlaşmalar yaptı. 

Söylemeden geçmeyelim: Nvidia’nın güçlü rallisi genel olarak çip sektörüne de olumlu yansıdı. Arm Holdings (ARM) dün 7%, AMD (AMD) 5%, Marvell Technology (MRVL) 7%, Broadcom (AVGO) 2,5% ve Intel (INTC) 3% değer kazandı. 

🎯 Yeni Çipler ve Yapay Zekâ Bilgisayarları

GeForce RTX 40 Super serisi masaüstü grafik kartlarının lansmanıyla yapay zekâ dalgasını CES 2024’e taşıyan şirketin üst düzey RTX 4080 Super, RTX 4070 Ti Super ve RTX 4070 Super’den oluşan serisi, öncelikle oyunlar için tasarlandı. Ancak Nvidia bu çipleri aynı zamanda yapay zekâ güç merkezlerinin kadrosu olarak da sunuyor.

Nvidia Neden Rekor Seviyede Kapandı?

Bu isimler ve sayılar gözünü korkutmasın: Bu kartlar, oyunculara Nvidia’nın önceki nesil masaüstü grafik işlem birimlerine (GPU’lar) göre oldukça büyük bir güncelleme sunacak.

Ancak Nvidia aynı zamanda bu kartları, yapay zekâ uygulamalarını bulut yerine yerel olarak çalıştırmak üzere tasarlanan yeni dizüstü ve masaüstü sınıfı olan yapay zekâ bilgisayarlar için güçlü seçenekler olarak da çerçeveliyor. Şirket, yapay zekâ bilgisayarlarını tüketici ve kurumsal ortama taşıma çabasında AMD, Intel ve Qualcomm’a (QCOM) katılıyor.

Yapay zekâlı bilgisayarların ardındaki ana fikir, tüketicilerin ve iş kullanıcılarının üretici yapay zekâ uygulamalarına kendi cihazlarından erişmelerine olanak tanıması; bu da özel verilerin buluta yüklenmemesini veya yapay zekâ yazılımını eğitmek için kullanılmamasını sağlıyor. Ancak Intel ve AMD, geliştiricilerin yapay zekâ özelliklerinden yararlanacak ne tür program ve platformlar ortaya çıkaracağını görmek için hâlâ beklediklerini belirtiyor. 

🚘 Çin Elektrikli Araçlarında Nvidia’yı Tercih Ediyor

Nvidia, dört Çinli elektrikli araç markasının şirketin yapay zekâ teknolojisini otomatik sürüş sistemleri için kullanacağını açıkladı. Bu da ABD’li çip üreticisinin Washington’un daha sıkı ihracat kurallarına rağmen Çin’de genişleme kararlılığının altını çizen bir gelişme olarak yorumlandı.

Şirket, CES etkinliğinde yaptığı açıklamada Çinli otomobil üreticileri Li Auto (LI), Great Wall Motor, Zeekr ve Çinli telekomünikasyon şirketi Xiaomi’nin (XIACY) yeni elektrikli araç segmentinin, otonom sürüşe güç sağlamak için Nvidia’nın DRIVE teknolojisini kullanacağını açıkladı. 

Çin’in giderek güçlenen elektrikli araç pazarı, Nvidia’nın otomotiv teknolojisi işi için de önemli bir pazar. Çinli otomobil üreticileri, daha gelişmiş araç içi bilgi-eğlence ekranları ve otonom sürüş fonksiyonlarını piyasaya sürmek için birbirleriyle yarışıyor. 

Bu da Nvidia, Intel, Qualcomm ve diğer yarı iletken üreticileri için ülkede bir büyüme fırsatı yaratıyor.

Nvidia ve ABD merkezli rakipleri, Çinli müşterilerin güçlü yarı iletkenlere yönelik taleplerini karşılamada zorluklarla karşı karşıya kalırken, bir yandan da Çin’e gelişmiş yarı iletken ihracatı konusunda daha sıkı ABD kontrollerine uymayı sürdürüyor.

💊 Sağlık Atılımlarına Devam Ediyor

Nvidia sağlık segmentinin başkan yardımcısı Kimberly Powell, “Bir sonraki trilyon dolarlık sağlık şirketine, sektöre yatırımlar yapmaya devam ederek destek olmak istiyoruz.” diyor. Şirket, bu iddialı sözlerini güçlü hamleleriyle de destekliyor. 

Nvidia ve Amgen (AMGN), dün yeni ilaçlar üretmek için çip devinin yapay zekâ yazılımını kullanmak üzere bir anlaşma açıkladı. 

Şirketler, Nvidia teknolojisinin Amgen’in yapay zekâ ilaç keşif modellerini eğitmek için gereken süreyi aylardan günlere indirmesine yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Nvidia’nın yeni makine öğrenimi sistemi Freyja, Amgen’in İzlanda’daki yan kuruluşu deCODE genetiğine kurulacak. 

Nvidia ayrıca, bilgisayar destekli ilaç keşif platformlarından oluşan bir kütüphane oluşturmaya devam ederken, yeni hedefler ve ilaç adaylarını keşfetmek için Recursion Pharmaceuticals ile de ortaklığını sürdüreceğini açıkladı.

Amgen, Nvidia’nın yazılımını kullanarak hedefleyeceği belirli hastalıkların adını vermedi ancak platformn “ilaç hedefi ve hastalığa özgü biyobelirteç keşfi için bir çeşitlilik atlası” oluşturmak için kullanılacağını söyledi. 

Nvidia Neden Rekor Seviyede Kapandı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nvidia Blog, Reuters, The Wall Street Journal