Borsa Haberleri

Johnson & Johnson, Kanser Tedavileri Şirketi Ambrx’i Satın Alacak

Johnson & Johnson, Kanser Tedavileri Şirketi Ambrx’i Satın Alacak
Google News Icon Takip Et

İlaç sektöründeki satın alımlar bitmiyor; Johnson & Johnson (JNJ), portföyünü diğer ilaç üreticilerinin de ilgi gösterdiği bir alan olan kanser terapilerine doğru genişletmek amacıyla kanser ilaçları üzerinde çalışan Ambrx’i (AMAM) satın alacağını açıkladı. 

J&J, Ambrx’e hisse başına 28 dolar ödeyecek ve bu da hissenin son kapanışına göre yaklaşık 105%’lik bir primi temsil ediyor. Şirket hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde 100% değer kazandı. 

Ambrx, antikor ilaç konjugatları (ADC) adı verilen ve araştırmacılar tarafından kanser hücrelerini hedef alan ve sağlıklı dokuya verilen zararı en aza indiren ilaç sınıfına ait tedaviler geliştiriyor.

Şirketin ARX517 adlı öncü tedavisi, prostat kanserli hastalarda erken aşama çalışmalarda test ediliyor. Anlaşma, J&J’nin portföyüne kanser için umut verici bir terapi eklemesine yardımcı olacak.

Söz konusu anlaşma, sağlık sektöründe artan birleşme ve satın alma faaliyetlerinin bir diğer temsilcisi diyebiliriz. Kasım ayında AbbVie (ABBV), ADC geliştiricisi ImmunoGen’i (IMGN) 10,1 milyar dolara satın alacağını açıklamış, Pfizer (PFE) Seagen için 43 milyar dolarlık bir anlaşma yapmış, Merck (MRK) ise üç ADC’yi ortaklaşa geliştirmek için Daiichi Sankyo’ya 5,5 milyar dolar ödeyeceğini duyurmuştu. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters