Apple Haberleri

Apple, Dünyanın En Değerli Şirketi Tahtını Microsoft’a Kaptırdı!

January 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Dünyanın En Değerli Şirketi Tahtını Microsoft’a Kaptırdı!

Microsoft (MSFT), iPhone üreticisinin artan talep endişeleri nedeniyle 2024’e son yılların en kötü başlangıcını yapmasının ardından, bugün dünyanın en değerli şirketi konumuna ulaşarak Apple’ı (AAPL) geride bıraktı.

Washington merkezli Microsoft hisseleri, üretici yapay zekâdan para kazanma yarışındaki liderliğinin yatırımcı desteğini artırmasıyla yükselerek şirketin piyasa değerini 2,888 trilyon dolara taşıdı.

Apple, 2,887 trilyon dolarlık piyasa değerine geriledi ve şirketin değerlemesi, 2021’den bu yana ilk kez Microsoft’un değerlemesinin altına düştü.

iPhone üreticisinin hisseleri, Microsoft’taki 1,8%’lik artışa kıyasla ocak ayında 3,3% değer kaybetti.

Apple’daki bu zayıflık, en büyük nakit kaynağı olan iPhone’un satışlarının özellikle büyük bir pazar olan Çin’de beklentileri karşılayamayacağı endişelerini körükleyen bir şekilde analistlerin art arda şirket notunu düşürmesinin ardından geldi.

Redburn Atlantic dün bir müşteri notunda, yeniden atağa geçen Huawei ile rekabete ve Apple üzerindeki baskıyı artıran Çin-ABD gerilimine işaret ederek, “Çin önümüzdeki yıllarda performans üzerinde bir engel olabilir.” yorumunu yapmıştı. 

Piyasa değeri 14 Aralık’ta 3.081 trilyon dolara ulaşan Apple’ın hisseleri geçen yılı 48%’lik bir kazançla tamamladı. Bu oran, ChatGPT üreticisi OpenAI ile kurduğu ortaklık sayesinde 2023 yılında üretici yapay zekâ destekli araçları agresif bir şekilde kullanıma sunan Microsoft’un kaydettiği 57%’lik artıştan daha düşük.

Microsoft, 2018’den bu yana birkaç kez en değerli şirket olarak kısa süreliğine Apple’ın önüne geçti; en son 2021’de COVID kaynaklı tedarik zinciri sıkıntısı endişeleri iPhone üreticisinin hisse fiyatını olumsuz etkilemişti.

Wall Street şu anda Microsoft’a daha olumlu bakıyor: Şirketin hiç “SAT” notu yok ve şirketi kapsayan aracı kurumların yaklaşık 90%’ı MSFT’yi “AL” olarak değerlendiriyor. 

Öte yandan Apple’ın iki “SAT” notu var ve şirketi takip eden analistlerin yalnızca üçte ikisi AAPL için “AL” diyor.

Apple, Dünyanın En Değerli Şirketi Tahtını Microsoft’a Kaptırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters