Borsa Haberleri

Qualcomm, 9 Milyar Dolarlık Otomobil Geliri Elde Etmeyi Hedefliyor

January 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Qualcomm, 9 Milyar Dolarlık Otomobil Geliri Elde Etmeyi Hedefliyor

Qualcomm (QCOM), şirketin gelir akışlarını çeşitlendirmeye devam ederken yapay zekâyı otomobil de dahil olmak üzere her alana yaymaya çalışıyor.

San Diego merkezli yarı iletken üreticisi, Snapdragon Digital Chasis ürününü elektrikli araçlara üretici yapay zekâ entegre etmek için kullandığını, dijital kokpitlerin ve gelişmiş sürücü yardımı ve otomatik sürüş sistemleri de dahil olmak üzere bağlantılı araç teknolojilerinin etkinleştirilmesine yardımcı olduğunu açıkladı.

Şirket, yeni Snapdragon Kokpit Deneyimi Araç Seti’nin ve otomobil üreticileriyle yaptığı mevcut çalışmaların, ulaşım şirketlerinin nasıl daha iyi bağlantılı otomobiller üretebilecekleri konusunda fikir sahibi olmalarını sağlayacağını söyledi.

Şu anda 350 milyondan fazla araçta bulunan Snapdragon Digital Chasis ürünü, Qualcomm’un iş segmentini akıllı cihazların ötesine genişletmesine yardımcı oldu. Şirket, 2026 yılına kadar otomobil gelirlerinde 4 milyar dolar ve 2030 sonuna kadar da 9 milyar dolar elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

Qualcomm kasım ayında yaptığı açıklamada, otomobil gelirinin 2023 mali yılında bir önceki yıla göre 24% artışla 1,87 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtmişti. Dördüncü çeyrekteki otomobil geliri bir yıl öncesine göre 15% artışla 535 milyon dolar olmuştu.

Qualcomm, 9 Milyar Dolarlık Otomobil Geliri Elde Etmeyi Hedefliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha